Nálety krkavců na Prostějovsku způsobují starosti myslivcům

Na Prostějovsku začal nálet krkavců. Stejně jako kormoráni jsou tito ptáci chráněni zákonem jako ohrožený druh. Krkavci ale, na rozdíl od kormoránů, vyžírají krmelce a krmítka pro lesní zvěř. Myslivci by chtěli změnit zákon, aby mohli počty ptáků regulovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkavec velký (Corvus corax) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, National Park Service

Velké potíže způsobují myslivcům v Prostějovském regionu krkavci (Corvus corax). Jde o ohrožený druh chráněný zákonem a myslivci tedy nemohou jejich počty regulovat. Jedná se také o největšího pěvce České republiky. V jedné lokalitě Drahanské vrchoviny jich v současnosti napočítali čtyři desítky.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž RR Prostějovsko-nálety krkavců.mp3

Jiří Procházka z prostějovského okresního mysliveckého spolku k tomu řekl: "Začnou přírůstky. Bude problém udržet narozená zvířata, tedy například srnce, zajíce a bažanty, před tímto predátorem." Myslivci mají strach, že situace začne brzy připomínat obdobný problém, který dnes způsobují kormoráni.

Procházka také vyjádřil obavu, že krkavci budou páchat škody. "Všichni budou jenom přihlížet, protože se s tím, ze strany myslivců, nedá nic dělat," řekl Procházka. Pomoci by podle něj mohla změna legislativy, která by umožnila počty krkavců regulovat.

Anna Kajlíková, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme