Náměšť nad Oslavou se připravuje na největší vojenské letecké cvičení v Evropě

V Náměšti nad Oslavou přistály legendární stíhačky F16. Největší letošní vojenské cvičení v Evropě je připraveno na pondělní ostrý start. Cvičení se účastní tisíc vojáků z dvaceti aliančních států. Většina letadel bude operovat právě ze základny v Náměšti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské cvičení Ramstein Rover | Foto: Michal Malý

Let prý tureckým pilotům zabral asi dvě hodiny, počasí bylo perfektní a za hladký průběh děkují také českým řídícím letového provozu.

„Přiletěli jsme z Turecka a patříme ke 166. skvadroně. Jsme rádi, že se můžeme cvičení zúčastnit,“ dodává velitel letky Sezván Göksu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti z letiště v Náměšti nad Oslavou zjistil reportér Michal Malý

Většina aliančních letadel bude z Náměště startovat i letos a ani tentokrát se lidé hlukové zátěže neobávají.

„Jsme tady na to zvyklí. Vůbec mi to nepřijde,“ říká Tomáš Tručka z Třesova, obce, která leží téměř u paty letiště.

Podle vyjádření armády by letošní Ramstein měl být ještě tišší než loni. Je to hlavně díky helikoptérám, které nadělají největší rámus. Letos budou ale nastálo umístěné ve vojenských újezdech.

„Snížíme tím na minimum přelety mezi letištěm Náměšť a vojenským letištěm Libavá,“ vysvětluje ředitel cvičení za českou stranu Zdeněk Bauer.

Cvičení Ramstein Rover potrvá následující dva týdny. Letové hodiny jsou naplánované na všední dny vždy od 9 do 23 hodin.

Michal Malý, Michaela Vydrová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme