Námitky obyvatel Pardubic by mohly odsunout opravu náměstí Dukelských hrdinů o několik let

Pardubické náměstí Dukelských hrdinů sloužilo dříve pro vojenské přehlídky. V současné době je tu betonová plocha, která je samá díra. Už 20 let tady živelně parkují auta, ačkoli oficiálně tam žádné parkoviště není. Plochu lemují nevkusné parčíky s památníky. Tohle všechno by se ale mělo změnit. Město hodlá náměstí za 50 milionů opravit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Pardubice | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Na jedné straně téměř dvouhektarového náměstí Dukelských hrdinů projekt počítá s odpočinkovou plochou s lavičkami. Právě ta poskytne zázemí památníku Jana Kašpara i památníku letců z druhé světové války.

Na kraji náměstí by měla fungovat obchodní zóna a uprostřed by měla být vodní plocha a místo pro kulturní akce a setkávání lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti náměstí Dukelských hrdinů natáčela redaktorka Naďa Kubínková.

„Na chodbě jsme měli vylepený plán, jak by to mělo vypadat. Když jsem se na něj podívala, tak se mi to vůbec nelíbilo. Tady jak jsou ty lavičky, záhon a pomníček – to se má zlikvidovat a na druhé straně taky. Tam je pomník Jana Kašpara. Na prostředku se má udělat jako nějaký trávník. Jinak se to má zase vydláždit,“ hodnotí plán obyvatelka Pardubic.

„Čím víc by tu bylo aut, tím by tady byl vyšší provoz. Dukla byla odjakživa klidná čtvrť, já jsem tu vyrostl, nechal bych to tak, jak to je,“ říká další místní a třetí dodává: „Vím, že to tu budou předělávat. A je to lepší než utápět peníze v podzemních garážích, které chtěl předchozí starosta Kňava."

Starostou dukelského obvodu už skutečně není Jaroslav Kňava, ale Jiří Hájek. A tomu se na místní radnici sešly od obyvatel Dukly 14 námitky k plánovanému projektu. Lidé například kritizují nedostatek parkovacích ploch.

„Na současné ploše náměstí existuje řádově 120 parkovacích míst. V návrhu, který je dnes podán na územní řízení, je těch míst 112. To znamená, že se jedná o osm míst méně. Není to zásadní věc, že bychom snížili počet parkovacích míst,“ říká starosta Hájek.

Obyvatelům pardubické Dukly vadí i množství betonové plochy na úkor zeleně. To ale starosta Jiří Hájek vyvrací.

„Nepadne jediný strom, který je na náměstí. To je myslím důležité a zásadní. Veškeré zelené plochy, jako jsou předzahrádky před bytovými domy, zůstávají ve stejném rozsahu, jako jsou teď. Naprosto eliminujeme ty plochy, které zabírají parkovací místa, jež se nově budují. Já si myslím, že je to vyvážené a opravdu zeleň zůstává ve stejném poměru, jako je v současné době,“ je přesvědčen starosta.

Námitky zabrzdí projekt na několik let

Radnice nyní podává územní rozhodnutí a připravuje stavební povolení. Jenže námitky mohou celý projekt zablokovat. A pak už město nestihne požádat o evropské dotace a rekonstrukci náměstí zruší na dobu neurčitou.

„Stát se to může. Já věřím, že to tak nedopadne. Nicméně pokud se tak stane, tak to znamená pro nás pro všechny obyvatele Dukly Pardubic to, že nebudeme mít jeden zkrášlený kout ve městě, ale zůstane tam betonová plocha na spousty dalších let. Mrzí mě to o to víc, že je to do určité míry snaha několika jednotlivců,“ říká starosta dukelského obvodu Jiří Hájek a dodává, že radnice je přístupná kompromisům.

Jen ale v případě, že námitky nebudou sledovat osobní zájmy jednotlivců, budou konstruktivní a povedou k jasnému řešení. Jestli se tedy obyvatelé pardubické Dukly dočkají opraveného náměstí, je zatím nejisté.

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme