Národní divadlo v Ostravě zažije vrchol sezony. Premiéru má Lohengrin

Už řadu týdnů se Národní divadlo moravskoslezské pečlivě připravuje na operní událost letošní sezony - novou inscenaci jedné z nejslavnějších a nejromantičtějších Wagnerových oper. Na ostravské jeviště se Lohengrin vrací po 30 letech a premiéru má právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režie Wagnerova Lohengrina se v NDM ujal Rocc (foto ze zkoušky) | Foto: Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

200 let od narození a 130 let od smrti slavného skladatele, dirigenta a filozofa Richarda Wagnera. Tato dvě výročí si letos připomíná celý svět a s ním i Národní divadlo moravskoslezské. Vrcholem má být dnešní premiéra.

„Je to obrovský kolos, obrovská výzva. Ale je wágnerovský rok, proto padla volba na Lohengrina. Ten Lohengrin je na takovém tom rozmezí. Je to už opravdový skutečný Wagner plný emocí, leitmotivů, ale zároveň ještě to není až takový ten pozdní filozofický Wagner,“ vysvětluje hudební ředitel opery Robert Jindra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O premiéře Lohengrina v Národním divadle moravskoslezském informovala reportérka Kateřina Daňková

V opeře Lohengrin spojil Wagner dvě ságy - o svatém grálu a o rytíři s labutí - do nového vlastního děje. Režijně i vizuálně se ho snažil uchopit progresivní slovinský tvůrce Rocc.

„To srdéčko tam bude cítit hodně. Už samotný ten příběh, který vychází z jakéhosi klasického romantického příběhu, prolíná do toho rovinu historickou, rovinu symbolů, mýtů. Troufal bych si říct, že mým cílem bylo otázku ztvárnit na té scéně, v tom svícení, v tom scénickém abstraktním prostředí,“ říká.

Pro scénu totiž Rocc zvolil jako hlavní motiv kouli, která se stokrát, možná i tisíckrát opakuje v obrovském závěsu z polystyrenových koulí. Před ním se v roli Lohengrina představí Aleš Briscein a Tomáš Černý v alternaci s britským tenoristou Peterem Weddem.

V roli Ortrudy pak měla vystoupit hvězda české opery Eva Urbanová, pro nemoc ji ale v premiérách nahradí Tereza Waldnerová. Hudebního nastudování se ujal Robert Jindra.

„Samozřejmě nemůžete jít divadla na Wagnerovu operu, že si jdete po těžkém náročném pracovním dni odpočinout do divadla s tím, že se pobavíte. Tam skutečně musíte jít s tím, že jdete na výjimečný večer, na něco, co se vymyká běžné návštěvě divadla,“ upozorňuje.

Kvůli Lohengrinovi si totiž musí divák vyhradit přes čtyři hodiny. I proto všechna představení začínají v Divadle Antonína Dvořáka už od 18 hodin.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme