Národní muzeum chce po 100 letech obměnit výstavní prostory

Národní muzeum v Praze dnes vyhlásilo největší architektonickou soutěž na podobu výstavních prostor. Interiéry historické budovy, která se právě teď opravuje, se promění poprvé po 100 letech. Úpravy expozic vyjdou na téměř půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum v Praze před rekonstrukcí | Foto: Filip Jandourek

Vedení muzea mluví hlavně o propojení historické a nové budovy tunelem. Vznikne tak prostor o rozloze 16 tisíc metrů čtverečních.

V něm budou návštěvníci procházet deset nových expozic, Dětské muzeum, Pokladnici Národního muzea nebo interaktivní přírodovědeckou výstavu Země a život.

Národní muzeum teď hledá architekty, kteří promění vize ve skutečnost. Soutěž je mezinárodní, návrhy tedy mohou posílat i zahraniční týmy nebo jednotlivci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní muzeum v Praze vyhlásilo po 100 letech architektonickou soutěž na podobu výstavních prostor

„Stanovili jsme si co nejobecnější kritérium kvality návrhu. Můžeme si to možná dovolit proto, že v porotě opravdu sedí profesoři architektury, profesoři designu, lidé, kteří mají velké zkušenosti s expozicemi," přiblížil náměstek generálního ředitele muzea Michal Stehlík, který je zároveň předsedou poroty.

"Říkali jsme si, že pokud to budeme svazovat formálními záležitostmi, mohli bychom možná přijít o nějaký zcela mimořádný návrh,“ upřesnil.

Výsledky architektonické soutěže by měly být známy na začátku roku 2016. V dubnu téhož roku chce muzeum uspořádat výstavu vítězného návrhu.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme