Národní park Křivoklát je opět blíže realizaci

Ministerstvo životního prostředí udělalo další krok směrem k vyhlášení Národního parku Křivoklát. Už se totiž vypořádalo se všemi námitkami, které kvůli možnosti vzniku Národního parku dostalo. A tak se, zatím v nákresech a plánech, například posunuly jeho hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklátské lesy | Foto: Wikipedia, Jiří Kadlec

Pokud na vyhlášení křivoklátského Národního parku skutečně dojde, s městečkem Křivoklát nebude mít nic společného. Vedení města bylo jedním z těch, kteří u ministerstva se svými připomínkami uspěli, říká náměstek ministra pro ochranu přírody Tomáš Tesař:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Husárové o pokroku v procesu vyhlašování Národního parku Křivoklát

„Například obec Křivoklát nesouhlasila se zařazením pozemků do národního parku. Tomu jsme uměli vyhovět tím, že se hranice upravila.“

Jedinou vsí přímo v Národním parku by měla být Karlova ves. Podle starostky Ivety Kohoutové podala obec sedm námitek, uspěla jen s jedinou: přes území Národního parku budou moci jezdit nákladní auta místních dopravních firem.

„To jsem vysloveně žádala proto, že se jedná o dvě velké dopravní firmy, které výrazně přispívají do rozpočtu obce a vlastně ho tvoří. V tomto nám vyhovět museli,“ uvádí Kohoutová.

Ne všichni souhlasí

Několika námitkám sice ministerstvo nevyhovělo, ale protože nikdo ze stěžovatelů nepodal rozklad, z tohoto pohledu vyhlášení parku nic nebrání. Starostové některých obcí na Křivoklátsku z toho ovšem radost nemají. Patří k nim i Jiří Rohla z Bělče:

„Osobně z toho moc nadšený nejsem. Myslím si, že národní přírodní rezervace a CHKO splňovaly to, co splňovat měly. Mám takový pocit, že nahoře se o něčem rozhodne a ti dole se musejí podřídit. Je pravda, že s obcemi bylo jednáno, ale myslím si, že národní park měl ještě čas.“

Záměr vyhlásit Národní park Křivoklát by ještě mohly zhatit peníze. Do konce roku bude jasné, kolik by stál roční provoz nové instituce. Analýza také zpřesní odhad vstupních nákladů. Odhadovaných 30 milionů korun už dalo ministerstvo ve svém rozpočtu na příští rok stranou.

Lucie Husárová 1, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme