Národní poutí na Velehradě končí cyrilometodějské slavnosti. Mše se zúčastnily desítky tisíc lidí

Velehradské Dny lidí dobré vůle dnes vyvrcholily Národní poutí. Celou hlavní mši v češtině celebroval papežský prelát a záhřebský arcibiskup Josip Bozanić. Zúčastnily se jí desítky tisíc lidí. Celonárodní oslavy doprovázejí 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku vyvrcholí Národní poutí

Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku vyvrcholí Národní poutí | Zdroj: ČTK

Papežský legát česky pozdravil věřící a omluvil se jim dopředu za případné chyby. Uvedl, že se na Velehrad vydal s radostí.

Připomněl, že se nachází na posvátné půdě, na níž soluňští bratři Cyril a Metoděj na pozvání knížete Rostislava započali své apoštolské působení mezi Slovany, o to víc posvátné, že se tam někde nachází hrob Metoděje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Velehradu natáčela redaktorka Českého rozhlasu Andrea Kratinová.

„Nebývá obvyklé, že by cizinec slavil liturgii v národním jazyce té země. To udělalo velkou radost všem našim biskupům, na prvním místě v čele s panem kardinálem Dukou," svěřil se generální vikář Arcibiskupství olomouckého, páter Josef Nuzík.

Oranizátoři Národní poutě očekávali o něco menší účast, reálná čísla jejich odhad předčila. Mši pod širým nebem sledovalo 40 až 50 tisíc lidí, tedy zhruba o polovinu více než loni. Kromě liturgie se návštěvníci mohli zapojit třeba do tradičního přepisování bible.

„Bible se bude přepisovat v novém prostoru v domě svatých Cyrila a Metoděje v prvním patře. Pro návštěvníky budou k nahlédnutí i knihy, které byly přepsány dříve, to znamená , že si můžou nalistovat i svůj rukopis, své přepsání, kterého se zúčastnili před dvěma, třemi, čtyřmi nebo pěti lety,“ vysvětlil organizátor Josef Kořenek.

Od příchodu Cyrila a Metoděje uplynulo 1150 let

Soluňští bratři přišli na naše území v roce 863 na pozvání knížete Rostislava, který chtěl s pomocí byzantských vzdělanců Velkou Moravu politicky a nábožensky emancipovat. Působení Cyrila a Metoděje na našem území bylo pro tehdejší společnost přelomovým milníkem.

Cyril a Metoděj zavedli na našem území bohoslužby ve slovanské řeči a položili tak základy církve na Velké Moravě. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury a vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti.

Konstantin (Cyril) a Metoděj | Foto: Michal Jindra

Pavel Sedláček, Jana Kaňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme