Národní technická knihovna otevírá novou budovu

V pražských Dejvicích se slavnostně otevírá nová budova Národní technické knihovny. Navrhl ji ateliér Projektil Architekti. Jeho členové patří v posledních letech mezi nejoceňovanější české tvůrce, kteří už letos získali například cenu za nejlepší novostavbu v rámci Grand prix obce architektů za projekt knihovny v Hradci Králové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technická knihovna. Ilustrační foto.

Národní technická knihovna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Navíc budovu Národní technické knihovny už v létě ocenil klub za starou Prahu. "Není lehké reagovat na složitý a neklidný kontext. Já bych řekl, že oni to vymysleli takovým tvarem, který dovede pěkně zapadnout do velmi různorodého prostředí a zároveň vůbec neslevili z modernosti stavby, a toho mi si také vážíme," uvádí historik architektury Rostislav Švácha.

Atrium knihovny vyzdobil svými kresbami známý rumunský výtvarník Dan Perjovski. Právě dvorana patří k nejvelkorysejším prostorám nové stavby.

"Dům je kompaktní, a proto se potřebuje uvnitř nějak diferencovat, a to umožnila dvorana, která proniká skrz budovu až skoro dolů a zároveň osvětluje vnitřek i ve spodním podlaží," vysvětlil Radiožurnálu architekt Petr Lešek.

Národní technická knihovna navíc bude s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejším pramenem technické literatury v České republice. Využívat ji budou především studenti technických škol, bude ale přístupná i veřejnosti.

Knihovna využívá nové technologie

Lidé v nové budově ale najdou například i pobočku městské knihovny. Moderní je podle ředitele NTK Martina Svobody nejen architektura stavby, ale také technologie, které budou sloužit čtenářům:

"Je to desetkrát větší plocha, než jakou jsme doteď obsluhovali v Klementinu. Proto jsme sáhli po technických vymoženostech a všechno co lze je samoobslužné. Samoobslužně se dají knížky jak půjčovat, tak vracet. Nejdůležitější je ale to, že se pomocí elektroniky dá udržovat pořádek na regálech."

Eva Rajlichová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme