Naučná stezka na Jesenicku představí opuštěný vojenský prostor

Bývalá kasárna v Mikulovicích na Jesenicku, takzvaná Muna, odhalí svá tajemství. Propojí je nová naučná stezka, která provede zájemce celým rozsáhlým areálem a seznámí je s pohnutou historií. Stezka se otevírá dnes v 10 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naučná stezka ve Valašském Meziříčí | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

O zprovoznění naučné stezky přes opuštěný vojenský prostor s ponurou atmosférou chátrajících budov se zasloužily desítky dobrovolníků, pro které se právě Muna stala novým domovem.

V areálu se člověk velmi snadno ztratí – 270 hektarů lesa, desítky kilometrů asfaltových cest a více než 100 budov, kde se skladovala munice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Švubová přibližuje novou naučnou stezku na Jesenicku

„Najdete tam rybníky, najdete tam dokonce i podzemní chodby a hlavně spoustu zvláštních objektů,“ láká předseda jesenického Hnutí Brontosaurus Tomáš Hradil.

A právě nová naučná stezka lidem v orientaci pomůže a navíc jim připomene dávno zapomenutou historii.

„Muna vznikla za války a nechal ji postavit wehrmacht. Podílely se na tom desítky až stovky ruských, britských a francouzských zajatců. Po válce zde bylo umístěno kolem 50 tisíc sudetských Němců a ti odsud byli odsunuti do Německa. Později zde působila naše armáda a to až do doby před pár lety, kdy místo opustila a předala obci,“ dodává Hradil.

Lidé na stezce potkají 15 zastavení a deset dřevěných soch. Pracovaly na ní desítky dobrovolníků nejen z hnutí Brontosaurus, ale i z jiných neziskových organizací, které našly v Muně své nové zázemí. S texty jim pomáhali historici i pamětníci.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme