Naučná stezka na Jesenicku představí opuštěný vojenský prostor

Bývalá kasárna v Mikulovicích na Jesenicku, takzvaná Muna, odhalí svá tajemství. Propojí je nová naučná stezka, která provede zájemce celým rozsáhlým areálem a seznámí je s pohnutou historií. Stezka se otevírá dnes v 10 hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naučná stezka ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka ve Valašském Meziříčí | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

O zprovoznění naučné stezky přes opuštěný vojenský prostor s ponurou atmosférou chátrajících budov se zasloužily desítky dobrovolníků, pro které se právě Muna stala novým domovem.

V areálu se člověk velmi snadno ztratí – 270 hektarů lesa, desítky kilometrů asfaltových cest a více než 100 budov, kde se skladovala munice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Švubová přibližuje novou naučnou stezku na Jesenicku

„Najdete tam rybníky, najdete tam dokonce i podzemní chodby a hlavně spoustu zvláštních objektů,“ láká předseda jesenického Hnutí Brontosaurus Tomáš Hradil.

A právě nová naučná stezka lidem v orientaci pomůže a navíc jim připomene dávno zapomenutou historii.

„Muna vznikla za války a nechal ji postavit wehrmacht. Podílely se na tom desítky až stovky ruských, britských a francouzských zajatců. Po válce zde bylo umístěno kolem 50 tisíc sudetských Němců a ti odsud byli odsunuti do Německa. Později zde působila naše armáda a to až do doby před pár lety, kdy místo opustila a předala obci,“ dodává Hradil.

Lidé na stezce potkají 15 zastavení a deset dřevěných soch. Pracovaly na ní desítky dobrovolníků nejen z hnutí Brontosaurus, ale i z jiných neziskových organizací, které našly v Muně své nové zázemí. S texty jim pomáhali historici i pamětníci.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme