Návrh opatření umožňující střílení kormoránů je podle rybníkářů nedostatečný

Rybníkáři kritizují návrh nového opatření, které má upravit možnost odstřelu kormoránů, a předcházet tak milionovým škodám na rybách. Chystají se proto poslat připomínky na ministerstvo životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kormoráni někdy loví ryby ve spolupráci s volavkami. | Foto: Wikimedia Commons, J.M. Garg

„Podmínky, které tam jsou stanoveny, jsou podle nás zbytečné. Proč bychom měli předkládat seznamy střelených ptáků po nějakých lokalitách? My to ani nemusíme vědět, kde, kdo, co střelí, když je to opatření obecné povahy vystaveno. To realizují lidé, kteří mohou vykonávat právo myslivosti. Je nadbytečné, abychom předávali nějakému úředníkovi seznamy, na kterém rybníce jsme co ulovili,“ kritizuje opatření ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vlasty Gajdošíkové o kritice nového předpisu upravujícího odstřel kormoránů

Nový předpis reaguje na to, že kormorán byl letos vyřazen ze seznamu zvláště chráněných živočichů a stát přestal vyplácet náhrady za ryby, které kormoráni sežerou.

Rybníkářům vadí, že období, kdy má být odstřel povolen, je příliš krátké, a seznam míst, kde se střílet nesmí, naopak příliš dlouhý.

V současnosti musí rybáři složitě žádat o výjimky k odstřelu kormoránů. Nový předpis by měl administrativu zjednodušit, protože k plošnému odlovu by stačil jen souhlas obce na úřední desce.

Jen Rybníkářství Pohořelice odhaduje škody způsobené kormoránem na sedm až osm milionů korun ročně.

Vlasta Gajdošíková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme