Návštěvníci brněnské zoo by mohli poprvé uvidět mláďata lední medvědice Cory ve výběhu

Pohled na lední medvědici Coru kojící svá dvě mláďata by se o víkendu mohl naskytnout návštěvníkům brněnské zoo. Dosud mohli zájemci patnáctitýdenní medvíďata vidět jen prostřednictvím on-line záběrů kamery umístěné v jejich brlohu. V posledních dnech je matka občas vyvádí ven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoo Brno. Medvědice Cora s medvíďaty | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Cesta k výběhu ledních medvědů byla od narození mláďat zavřená, aby lidé ani zpovzdálí medvědici nerušili a neohrozili tak odchov mláďat. Znovu se k výběhu dostanou až o tomto víkendu. Kvůli současnému ochlazení se však šelmám z brlohu moc nechce a vylézají jen občas.

„Je možné, že sem někdo přijde a ani je neuvidí. Cora má možnost být i vevnitř i venku, takže záleží vyloženě na ní, kde se rozhodne zrovna být. Ta mláďata jsou ještě malinká a po celou dobu, co jsou medvíďata menší, tak je samozřejmě v brlohu, no a čím budou starší, tak tím víc budou k vidění zase spíš venku,“ říká chovatel Milan Šebesta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z brněnské zoo natočila redaktorka Vlasta Gajdošíková

Cora zatím mláďata kojí. Jak si však všiml chovatel Jaroslav Jasínek, který se o lední medvědy stará, jen mateřské mléko už jim nestačí.

„Na mléce jsou a ještě dlouho budou, ale už pomalu, když donesu krmení Corině, jako té matce, tak už je vidět, že si vezmou také kousek ryby, kousek masa, takže už také žerou,“ popisuje Jasínek.

Pohlaví medvíďat ještě nikdo nezná. Naposled – před pěti lety – měla Cora samce Billa a Toma. Jaroslav Jasínek proto zatím jen tipuje.

„Oni jsou většinou v koutě. Dívají se na mě, když tam jdu s krmením, ale podle hlav ten jeden vypadá jako klučina, že má takovou mohutnější, o něco větší. Ale když byli před pěti roky, tak byl mezi nimi také velikostní rozdíl. Ale teďka se mi zdá to jedno mládě, že má jinou hlavu, takže teoreticky by to mohla být holka. Ale to se uvidí, až je budeme mít v rukách a podíváme se,“ říká Jasínek.

To by mělo být asi do měsíce. Tehdy musí chovatelé poprvé oddělit mláďata od matky, aby je naočkovali a očipovali.

O jménech medvíďat se hlasuje na webu

Jména pro medvíďata se však už vybírají. Lidé o nich mohou hlasovat na webu zoo. Zatím vede severské jméno Nanuk a Bella, což je jméno hrdinky z filmové ságy Stmívání, oblíbené u teenagerů.

V těsném závěsu jsou jména Kometa a Rondo, podle brněnského hokejového klubu a jeho domovského stadionu. Jaroslav Jasínek malé medvědy oslovuje po svém.

„Já jim říkám mimča. Vždycky, když tam náhodou jdu, tak vždycky na maminu mluvím a vždycky mimča, a konkrétně jim neříkám nějakým jménem,“ podotýká Jasínek.

Odchov ledních medvědů v zajetí je mimořádně složitý, malí medvědi však zvyšují zájem o zoo. Cořini první potomci Bill a Tom způsobili doslova medvídkománii a návštěvnost zoo se výrazně zvýšila, v což vedení zahrady doufá i letos.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme