Návštevníci Dne s T. G. M. uctili v Lánech jeho památku. A ochutnali i jeho oblíbená jídla

Desítky lidí dnes navštívily Lány na Kladensku. Přijely si připomenout 163. výročí narození prvního Československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. To sice uplynulo ve čtvrtek, ale na dnešek připravilo tamní jeho muzeum Den s T.G.M.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den s TGM - jezdecká socha před muzeem | Foto: Pavel Pavlas

K vidění byly například fotografie míst v Lánech, kam rád prezident Masaryk chodil, nebo návštěvníci mohli ochutnat jídla, která rád jedl.

Jednou z prvních návštěvnic, která přišla do muzea, byla paní Vendula z Prahy s rodinou. Do Lán přijela vůbec poprvé.

„Zajímalo nás, jak to tady vypadá.“ Tomáše G. Masaryka má ráda. „Byl to úžasný vlastenec a dobrý člověk.“

Z několika expozic ji nejvíce zaujaly fotografie. Co na nich bylo, popsala vedoucí muzea Magdaléna Mikesková – Elznicová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Den s T. G. M. v Lánech navštívil také reportér Pavel Pavlas

„Výstava se jmenuje Masarykova zastavení a věnuje se zajímavým místům v Lánech, která jsou v nějaké spojitosti s T.G.M.

Největším lákadlem podle ní ale byla jídla, která prezident Masaryk rád jedl.

„Recepty tu máme dva, které si mohou návštěvníci odnést. A to je Masarykovo cukroví a bábovka podle jeho maminky Terezie Kropáčkové. Jinak mohou návštěvníci ochutnat další jídla jako je třeba bramborová polévka, halušky s brynzou, švestkové knedlíky – nejoblíbenější Masarykovo jídlo.“

Masarykovo vánoční cukroví
30 dkg hladké mouky, 10 dkg moučkového cukru, 20 dkg másla, 17 dkg lískových oříšků, 1 žloutek. Udělají se válečky o tloušťce o průměru cca 5 cm a tloušťce cca 0,5 cm. Nechají se přes noc v lednici. Potom se nakrájejí a druhý den pečou a obalují v moučkovém cukru.

Jídla vařili zaměstnanci muzea sami. Například Miroslava Hoblíková si oblíbila vánoční cukroví. Prozradila originální recept.

Před muzeem se pak lidé poklonili u jediné jezdecké sochy Tomáše G. Masaryka v zemi. Nebo na zdejší hřbitov, kde je pohřbený, nosili květiny a zapalovali svíčky.

Pavel Pavlas, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme