Návštěvnost atraktivních míst Královéhradeckého kraje většinou oproti loňsku mírně poklesla

Poskytovatelé turistických služeb a zážitků na východě Čech bilancují prázdninovou návštěvnost. Většina památek a dalších oblíbených míst ale zůstává dál otevřená, i když třeba jen o víkendech. Jejich provozovatelé doufají v babí léto, které přiláká další návštěvníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opočno - zámek | Foto: Agentura CzechTourism

„Návštěvnost města i informačního centra je s ohledem na ostatní roky konstantní,“ hlásí Jitka Horáková z informačního centra v Rychnově nad Kněžnou.

Kolowratský zámek v Rychnově ale letos navštívilo méně lidí než loni. Podle kastelánky Zdeňky Dokoupilové může být důvodů hned několik, například obecné zdražování.

„Já myslím, že mapa možností, kam se návštěvník regionu může podívat, je tady docela hustá. Všichni chtějí vidět určitě Častolovice a Opočno. A potom, vstupné pro čtyřčlennou rodinu vychází plus minus dalších 400 korun, takže turista už také může přemýšlet o tom, jestli půjde na památky, nebo jestli půjde na opevnění, nebo kam vlastně ty peníze investuje,“ uvažuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Kristýna Štanderová zjišťovala, jaká byla o prázdninách návštěvnost památek na Náchodsku a Rychnovsku

Podobnou zkušenost mají také na zámku v Opočně. Přišlo sice více návštěvníků, utratili ale méně peněz.

„Je vidět, že lidé prostě šetří, vybírají si levnější alternativy. Třeba méně kupují upomínkové předměty nebo je vidět, že rodiny se dělí, nebo nejdou třeba na celý zámek, ale jdou jenom na část,“ popisuje kastelán Josef Jirák.

Náchod neměl přes prázdniny informační centrum, takže souhrnná porovnání nejsou k dispozici. Tamní zámek ale podle správce Jiřího Růžičky letos vidělo méně lidí: „Máme zavřenou věž, protože je v rekonstrukci, takže přesně o 3000 lidí máme méně.“

Tak jako do Orlických hor přišlo letos méně lidí i do Teplických skal. „Není to žádný velký propad proti loňskému roku,“ říká za provozovatele Martina Tauchmanová. „Doufám, že bude opravdu babí léto a že ještě bude příležitost, aby návštěvníci skály navštívili.“

Úplné statistiky budou mít provozovatelé většinou k dispozici na přelomu října a listopadu.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme