Nebezpečné parky v Praze zůstanou uzavřené týdny, stále hrozí pády stromů

Třicítka pražských parků zůstává po povodni i nadále zavřená. Kvůli podmáčené půdě tam hrozí velké riziko pádu stromů a smrtelných úrazů. Minulý týden tak na porušení zákazu doplatila mladá žena, na kterou se v Průhonicích zřítil vzrostlý dub. Město za nepovolený vstup do uzavřených parků také vyměřilo pokutu až 50 tisíc korun. I přesto mnoho Pražanů, zejména majitelů psů, zákaz porušuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Park Stromovka v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

„Mám ho venčit na asfaltu?“ ohrazuje se majitel psa, který se i přes zákaz a natažené policejní pásky protáhl se svým psem do parku na Karlínském náměstí. Řada obrovských stromů na podmáčené půdě, kterou ještě více podemílá déšť, mu prý hrůzu nenahání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč je uzavřeno na třicet pražských parků a sadů, zjišťovala Evelyna Kulíšková

Druhý pejskař, který svého pudla vede pěkně podél pásky, k nevyzpytatelné přírodě, ale i poměrně vysoké pokutě respekt cítí. „No, tak nějak to respektuju. Sice se nebojím, protože před 11 lety tady žádný strom nespadl, ale je to takový blbý pocit,“ říká.

Seznam uzavřených parků na stránkách pražského magistrátu se ale den ode dne mění. Podle zastupujícího primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 se Praha snaží zeleň zpřístupňovat hned, jak to odborníci dovolí.

„Koordinujeme s městskými částmi postup a já vydávám opakovaná nová a nová rozhodnutí, kterými snižujeme počet uzavřených parků,“ vysvětluje Hudeček.

Nebezpečné jsou i cyklostezky

Nejhorší situace je v kompletně podmáčené Stromovce, kde už spadlo na 40 stromů. V zahradě Kinských nebo na Petříně jsou také desítky stromů, které spadly, některé pak musely být pokáceny.

„Podle odborníků to může trvat i týdny, než se některé parky uvolní. Já bych opravdu ještě varovala, protože to nebezpečí je skutečně smrtelné. Takže i když je pěkné počasí, vypadá to velmi dobře, tak je hodně nebezpečné tam pouštět děti nebo tam chodit,“ upozorňuje mluvčí magistrátu Iva Vojtková.

Nová cyklostezka Horní-Počaply-Hořín-Zelčín na Mělnicku (6) | Foto: Jana Huzilová

Další nebezpečí ještě pořád číhá na některých podmáčených cyklostezkách, především v okolí Vltavy. Také ty jsou stále uzavřené.

Praha také zahájila plošnou deratizaci a vedení města kvůli rozmístění jedovatých návnad doporučuje zvýšenou obezřetnost jak rodičů, tak majitelů domácích zvířat.

Evelyna Kulíšková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme