Nečekejte bernardýna, záchranu v horách může přivézt dron. Testují ho v Krkonoších

Turisty ztracené v horách hledají drony. Bezpilotní letoun pro pátrací akce zkouší Horská služba v Krkonoších. Pokud se osvědčí, mohly by drony pomáhat i v jiných pohořích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dron, drone, model dronu, bezpilotní letadlo, bezpilotní letoun

dron, drone, model dronu, bezpilotní letadlo, bezpilotní letoun | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Výrobce dronů ho záchranářům poprvé předvedl minulou zimu. Pak si ho Horská služba koupila a zkouší ho.

Místo toho, aby letěl ztraceného turistu hledat vrtulník, nebo se vydali do terénu lidé na skútrech, může se vznést dron, který je rychlejší než záchranáři a levnější než vrtulník.

Dnešní Lidové noviny ale upozorňují na jeden problém a tím je počasí. Když se někdo ztratí za silného větru nad 20 metrů za sekundu, tak dron nevzlétne.

Čínský dron už unese i člověka, pilot není potřeba

Číst článek

K záchranářům sice dron zraněného nepřepraví, ale někdy jen stačí, aby přes vysílačku na záchranářském dronu dostal člověk informace o tom, kudy má jít do bezpečí.

Dron navíc může nést i náklad v podobě energetických tyčinek, izolační fólie nebo chemického ohřívače. A ty mohou pomoci, než se na místo dostanou záchranáři. Ti také díky dronu vědí, jestli je člověk zraněný a co se mu vlastně stalo.

Dron pomůže i při pátrání v lavinách. Pokud lidé používají speciální čipy nebo takzvané pípáky, tak dron může přelétávat přes místo, kudy spadla lavina a označovat místa, kde jsou zavalení lidé.

Dron - příklady možného využití | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme