Nečekejte bernardýna, záchranu v horách může přivézt dron. Testují ho v Krkonoších

Turisty ztracené v horách hledají drony. Bezpilotní letoun pro pátrací akce zkouší Horská služba v Krkonoších. Pokud se osvědčí, mohly by drony pomáhat i v jiných pohořích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dron, drone, model dronu, bezpilotní letadlo, bezpilotní letoun | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Výrobce dronů ho záchranářům poprvé předvedl minulou zimu. Pak si ho Horská služba koupila a zkouší ho.

Místo toho, aby letěl ztraceného turistu hledat vrtulník, nebo se vydali do terénu lidé na skútrech, může se vznést dron, který je rychlejší než záchranáři a levnější než vrtulník.

Dnešní Lidové noviny ale upozorňují na jeden problém a tím je počasí. Když se někdo ztratí za silného větru nad 20 metrů za sekundu, tak dron nevzlétne.

Čínský dron už unese i člověka, pilot není potřeba

Číst článek

K záchranářům sice dron zraněného nepřepraví, ale někdy jen stačí, aby přes vysílačku na záchranářském dronu dostal člověk informace o tom, kudy má jít do bezpečí.

Dron navíc může nést i náklad v podobě energetických tyčinek, izolační fólie nebo chemického ohřívače. A ty mohou pomoci, než se na místo dostanou záchranáři. Ti také díky dronu vědí, jestli je člověk zraněný a co se mu vlastně stalo.

Dron pomůže i při pátrání v lavinách. Pokud lidé používají speciální čipy nebo takzvané pípáky, tak dron může přelétávat přes místo, kudy spadla lavina a označovat místa, kde jsou zavalení lidé.

Dron - příklady možného využití | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme