Necelá stovka propuštěných vězňů v Karlovarském kraji hledá zaměstnání

Důsledky prezidentské amnestie se nevyhnuly ani Karlovarsku. Na pobočkách úřadu práce se hlásí desítky propuštěných, charitní organizace v kraji hlásí od Nového roku vyšší zájem o jejich služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Amnestie prezidenta republiky se v Karlovarském kraji dotkla asi 700 lidí. Nejvíce propuštěných vězňů prošlo branou zařízení v Kynšperku nad Ohří.

Někteří se pomalu vrací zpátky, ale jiní se snaží postavit na vlastní nohy. Jen na úřady práce se v regionu přihlásila necelá stovka amnestovaných.

Největší skupinku tvoří uchazeči se základním vzděláním. „Mají největší zájem o pomocné práce, například v kuchyni, ve stavebnictví, úklidové práce a podobně. Nicméně jsou zde i uchazeči z řad amnestovaných, kteří mají výuční list, ale i středoškolské vzdělání,“ popisuje Petra Dolejšová z karlovarské pobočky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopad amnestie v Karlovarském kraji zmapovala Pavla Sofilkaničová

Pokud odsouzení během pobytu ve vězení pracovali, zákon na ně pohlíží jako na běžného uchazeče o zaměstnání. Mohou tedy kromě dávky mimořádné pomoci ve výši tisíc korun žádat o běžnou podporu v nezaměstnanosti.

Čtyřiapadesátiletý Pavel si odpykával 17 měsíců za neplacení výživného a maření úředního výkonu. Do ukončení pobytu za mřížemi mu před amnestií zbývalo více než půl roku. Nečekané propuštění ho překvapilo. Po ztrátě blízkých neměl kam jít. Vyhledal pomoc v karlovarské Armádě spásy a snaží se najít si práci.

„Musel jsem vyřešit svoji finanční stránku a tak dále, protože nikoho nemám. Moje sestra umřela před Vánoci a mně nezbývalo nic jiného než jít na Armádu spásy. Poohlížím se po práci. Je jedno, jaké, ale hlavně být zaměstnaný. Jelikož je člověku přes 50 let, tak už o něj nemají zájem. Živil jsem se jako řidič z povolání, vyučený jsem jako sklenář, bohužel pro nás práce není,“ říká.

Podobně jsou na tom další amnestovaní. Zvýšený zájem o své služby zaznamenali také v Domě na půli cesty ve Staré Roli, který provozuje Farní Charita.

„Na začátku ledna jsme měli naplněnost asi pět lůžek a teď jsme na jedenácti. Dvě ještě máme volná, ale už máme další zájemce, kteří se hlásí e-mailem nebo i telefonicky. Mají střechu nad hlavou, teplo, mohou si vyprat, ale kromě toho jim naši sociální pracovníci pomáhají se začleněním do života - s vyhledáváním práce, vysílají je i do terénu na úřady práce, za zaměstnavateli, a je pak hodně i na nich, jestli šanci, kterou u nás dostanou, chytí za pačesy,“ vysvětluje Aleš Klůc.

Necelá desítka amnestovaných vyhledává vytápěný stan pro lidi bez domova v Sokolově. Nejméně lidí se zatím obrátilo na Diecézní charitu v Chebu.

Pavla Sofilkaničová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme