Nechte si zkontrolovat plynové kotle, doporučují lidem technici i hasiči

Lidé by si měli nechat alespoň jednou do roka zkontrolovat a vyčistit plynové kotle. Pokud zařízení nepracuje správně, nejenže může být málo účinné a lidem pak stoupají výdaje za plyn, ale hrozí například i otrava plynem nebo oxidem uhelnatým. Na nutnost pravidelné údržby kotle upozorňují servisní technici i hasiči Královéhradeckého kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák (ilustrační foto)

Plynový hořák (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Ročně se to má kontrolovat, tak si vždycky pozvu servismana, který mi kotel seřídí, prohlídne, aby to bylo v pořádku, protože se bojím,“ říká Jaroslava Heřmanská z Hradce Králové.

„Čistím, rozebral jsem zapalovací hořák, poskládám ho zpátky dohromady, vyzkoušíme to a půjdeme na měření spalin a vlastní seřízení spotřebiče,“ popisuje servisní technik plynových kotlů Jaroslav Kratochvíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na revizi plynového kotle se byl osobně podívat Bohuslav Štěpánek

„Šupinky rzi byly usazeny na hořáku, takže pak to nemůže pořádně proudit, a je to špatným spalováním,“ vysvětluje.

Podotýká, že pravidelně zkontrolovat, vyčistit a vůbec starat se o kotel je dáno legislativou.

„Všichni výrobci doporučují jednou za rok servisní kontrolu, tím pádem se vyhnete možnému postižení v případě požáru, pokutě od hasičů, krácení pojistky v případě pojišťovny a tak dále."

Navíc technik při pravidelné kontrole zařízení vyčistí a seřídí, aby mělo stále vysokou účinnost a majiteli nestoupaly výdaje za plyn. Především ale jde o bezpečnost.

„Dojde ke zhasnutí plamínku, který slouží k tomu, aby se dokázala ohřát voda v průtokovém zařízení. Nedojde k uzavření plynu, který potom samovolně uniká do prostoru, v němž je karma umístěna, v nejhorším případě může dojít k otravě kysličníkem uhelnatým,“ varuje rizika náměstek krajského ředitele hasičů pro prevenci Josef Petrák.

Přitom kontrola a vyčištění kotle trvá zhruba hodinu a stojí v řádu stovek korun, ale čekací doby jsou teď v sezoně dlouhé.

Revize kotlů na tuhá paliva by měly být od roku 2017 povinné, a to kvůli emisím. Kdo si kotel zkontrolovat nenechá, bude muset počítat s pokutou až 20 tisíc korun. Občany by to mělo donutit, aby si pořídili novější a ekologičtější zdroje tepla, například automatické kotle na uhlí a pelety.

Martin Karlík, Simona Bartošová, Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme