Nedaleko Otrokovic začala pracovat nová vodní elektrárna

U Otrokovic spustili malou vodní elektrárnu. V takzvaném Bělovském jezu je vestavěné dílo za více než sto milionů korun. Na dokončení čekalo dlouhá léta. Původní majitel totiž záměr po povodních v roce 1997 vzdal a rozdělanou stavbu musel zasypat. Podmínkou však bylo zachování hotových konstrukcí. Novému vlastníku pak trvala dostavba zhruba dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní elektrárna Lipno - rozvodna | Foto: Martin Pokorný

Nacházíme se asi dva metry pod hladinou řeky Moravy. Pod námi je zhruba ještě 14 metrů stavby a hlavně dvě obrovské turbíny.

„Veškerá voda vyjde tady těmi komorami. Celá Morava nám dneska v podstatě protéká pod námi a tam po bocích. Teď jde pouze jedna turbína na poloviční výkon, protože je málo vody,“ popisuje inženýr stavby Jiří Coufal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otevření elektrárny v Otrokovicích sledoval také redaktor Roman Verner

Po točitých schodech se vracím opět nahoru, za majitelem elektrárny Lubomírem Martákem. „Celý život jsem veden tak, že hledám investici. Ne, která jenom vydělává, ale která i něco přináší, abych z toho měl dobrý pocit,“ vysvětluje.

Výkon elektrárny je podle něj teoreticky dvakrát 810 kilowattů. „Čili 1,62 megawattu. Samozřejmě vše záleží od toho, jaký je průtok vody. Řeka Morava má tu vlastnost, že je velmi rozkolísaná,“ říká Marták.

Podle vedoucího životního prostředí Zlínského kraje Alana Urce má elektrárna pro životní prostředí jedinečné využití energie. „Z tohoto pohledu je to jednoznačně pozitivní. Negativum, které je u všech vodních elektráren, je dopad na rybí osádku. Protože i přes nařízené hustoty česel vždy dojde ke ztrátám na zarybnění. Pozitiva jednoznačně převyšují,“ doplňuje Urc.

Otevření elektrárny sleduje také ředitel pobočky povodí Moravy Pavel Cenek. „Po dvaceti letech se stavba dokončila. Prvky, které sousedí s Moravou, jsou dneska stabilizované, zabezpečené a nehrozí případné poškození,“ uzavírá Cenek s tím, že s plánovanou plavební komorou na protějším břehu získají další regulační prvek hladiny.

Roman Verner, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme