Nejdéle trvale osídlený skalní byt v ČR je ve Lhotce u Mělníka, bydlelo se tam do roku 1982

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je vstupní branou do Kokořínska. Jedná se o památku chráněnou státem a nejdéle trvale osídlený skalní byt v Česku. Poslední majitelka tam žila až do roku 1982.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní byt

Skalní byt | Foto: Jana Huzilová

„Světnice je centrální částí skalního bytu pro obyvatele. Je to stejné jako v domě, kdy se projde síní a přijde se do světnice. Ta je také vybavena v podstatě podobně jako v domech,“ vysvětluje při prohlídce skalního bytu ředitelka mělnického muzea Miloslava Havlíčková.

Nejstarší dochované záznamy o skalním bytě pocházejí z roku 1859. „V té době ho koupili prarodiče poslední obyvatelky. Byli to Josef Beneš s manželkou, kteří to získali už jako skalní byt. To znamená, že obydlí musí být ještě starší,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Lhotce u Mělníka je velmi zachované skalní obydlí, natáčela tam redaktorka Jana Huzilová

Po manželech Benešových žil v obydlí jejich syn Josef se svou ženou Rozálií a dvěma dcerami, Annou a Marií. A právě mladší Marie narozená v roce 1900 ve Lhotce zůstala až téměř do své smrti o dvaaosmdesát let později.

„Paní Marie Holubová, rozená Benešová, tady bydlela sama, protože od roku 1958 byla vdova. Byla bezdětná a ve skalním bytě žila až do roku 1982,“ doplňuje ředitelka muzea.

Mělnické muzeum koupilo skalní byt tři roky před smrtí paní Holubové. Krátce poté ho propůjčilo dětskému turistickému oddílu Kokořík. Nyní je opět skalní obydlí ve vlastnictví muzea.

„Ještě za jejího života koupilo byt mělnické muzeum, v roce 1979. Ještě si na ni pamatuji, jak tady žila. Vlastně jsme jí i pomáhali,“ vzpomíná Havlíčková.

Zachoval+é předměty | Foto: Jana Huzilová

Ve světnici pak ukazuje na kachlová kamna. „Vůbec topeniště bylo vždycky základem každého bydlení a každého domu. Tato kachlová kamna, řečněji kachlový sporák, už ale není původní. Složil nejen k vaření, ale i k ohřevu. A je tady také pec, do které se přikládalo zvenčí. Roztápěla se jen, když se v ní peklo,“ vysvětluje.

Ve skalním bytě je podle ředitelky muzea řada původního vybavení, které ještě používala paní Holubová. „Nevím, že by ještě někde v Česku existovalo skalní obydlí, které by bylo vybaveno původním interiérovým zařízením,“ dodává.

Zájem o návštěvu skalního bytu je podle ní velký. Otevřeno je od 1. května do konce září. „Máme otevřeno ve čtvrtek, pátek, sobotu a neděli vždycky od devíti hodin do dvanácti. A pak od třinácti do sedmnácti,“ upřesňuje ředitelka mělnického muzea Miloslava Havlíčková.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme