Nejhorší epidemie za poslední desetiletí. Na jihu Moravy stále přibývá případů žloutenky

Epidemii žloutenky na jižní Moravě se stále nedaří zastavit. Jen za poslední týden skončilo v nemocnicích dalších 20 lidí. Počet nakažených v kraji se tak už vyšplhal na 171. To je desetkrát více než v minulých letech. Nejvíce případů je v Brně a okolí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti žloutence (ilustrační foto)

Očkování proti žloutence (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Šíření žloutenky podle hygieniků souvisí zřejmě i s typickými prázdninovými aktivitami. Na festivalech, táborech nebo třeba v kempech totiž lidé tolik nedbají na osobní hygienu.

Před nemocí se dá chránit důsledným mytím rukou a očkováním. Nakažení musí být hospitalizováni minimálně týden.

K preventivním opatřením musela kvůli epidemii přistoupit řada podniků a institucí. V brněnských nemocnicích platí přísnější hygienická pravidla, dopravní podnik víc dezinfikuje své vozy.

Také kněží na jihu Moravy si musí častěji a pečlivěji mýt ruce. Vyzval je k tomu biskup Vojtěch Cikrle. Například v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně se také denně dezinfikují madla či kliky od dveří.

Proti žloutence bojuje i brněnský magistrát. Nechal naočkovat část úředníků a asi tři stovky strážníků. Vakcíny dostanou i lidé bez domova, kteří nemoc nejčastěji šíří.

Žloutenka - způsoby přenosu u jednotlivých typů | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme