Nejlepší hasiči Česka měří síly v centru západočeské metropole

Necelá stovka hasičů z Čech, Moravy i Slezska dnes v centru Plzně měří síly v klání o Pohár ředitele Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Soutěžící musí v časovém limitu překonat tři metry vysokou bariéru nebo vystoupat v plné výstroji do 103 metrů vysoké věže katedrály svatého Bartoloměje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči mají na zvládnutí každé disciplíny pouzé 4 minuty | Foto: Martina Klímová | Zdroj: Český rozhlas

Fandit hasičům přišly na náměstí Republiky stovky lidí.

Soutěžící kteří do Plzně dorazili z celé republiky, mají před sebou opravdu náročné disciplíny. Mezi ty nejtěžší patří transportovat těžkou figurínu na vzdálenost 60 metrů, která pro představu váží 80 kilogramů. Dále musí překonat 3 metry vysokou bariéru, přenést 4 kusy nastavovacích žebříků k lešení, vystoupat na plošinu a vytáhnout břemeno na laně.

Po této fyzicky náročné části závodníci ještě musí zvládnout výstup v plné hasičské do Bartoloměje. Na každý úkol mají časový limit čtyři minuty. Ti nejlepší to zvládají i za 1 až 2 minuty.

Úkol to skutečně není lehký. Soutěžící musí mít oblečen kompletní třívrstvý zásahový oděv včetně odnímatelných vrstev, zásahovou přilbu pro hasiče, pracovní polohovací pás, ochranné zásahové rukavice. K vybavení patří také kompletní dýchací přístroj bez masky, který váží zhruba 10 kilogramů.

Akce se účastní reprezentační tým a dokonce i několikanásobný mistr Evropy a současný mistr světa. Součástí soutěže je již tradičně projekt „Nemusíš být hasič, aby ses stal hrdinou“. Při něm se hasiči i diváci mohou zapsat do registru dárců kostní dřeně.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme