Nejméně nezaměstnaných v Královéhradeckém kraji je na Rychnovsku a Jičínsku

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo údaje o nezaměstnanosti za srpen. V Královéhradeckém kraji se oproti červenci mnoho nezměnilo. Stagnovala na 6,6 %. Bez zaměstnání bylo v kraji 24 500 lidí, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímo pod Valdickou bránou se rozkládá historické centrum. V dálce pak uvidíte také Prachovské skály

Přímo pod Valdickou bránou se rozkládá historické centrum. V dálce pak uvidíte také Prachovské skály | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

„Hledám práci od dubna, je to hodně těžké. Člověk se musí snažit, docházet sem, dívat se na ty vitríny, ptát se a být trpělivý. O ničem jiném to není.“ Paní Veronika je vyučená kuchařka a servírka. Práci shání už pět měsíců. Nechodí jen na hradecký úřad práce. Odpovídá i na různé inzeráty. Už byla na několika pohovorech, zatím ale neúspěšně.

Rozhodně není jediná, kdo práci bez výsledku hledá. Za vše mluví čísla. V srpnu bylo v Královéhradeckém kraji 24 500 lidí bez práce. Volných míst ale úřady evidovaly jen 1400.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace nezaměstnanosti v Královehradeckém kraji kopíruje celorapublikový vývoj

„Věřím, že by teď mohlo pomoci určité posílení úřadu práce, které máme k dispozici od září. Všichni ti lidé, kteří přichází nově na úřad práce, tak budou vysláni do terénu. Jejich úkolem je především monitoring trhu práce, komunikace se zaměstnavateli a to by se mohlo, alespoň doufáme, promítnout i ve vyšším počtu volných míst evidovaných úřadem práce,“ říká ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Dlouhodobě platí, že větší šanci na novou práci mají lidé s technickým vzděláním. Naopak lidé s humanitním vzděláním práci seženou obtížněji. „Dlouhodobě byla nejnižší nezaměstnanost na Rychnovsku, v podstatě od té doby, co přišla Škodovka do Kvasin, tak se drží na velmi slušných číslech. V poslední době soutěží s okresem Rychnov okres Jičín, kde ta nezaměstnanost také výrazně klesla, jsou na přibližně stejné úrovni 5,6 %.

Nejhorší situace je na Trutnovsku

Dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost je v Královéhradeckém kraji na Trutnovsku – 8,2 %. „Míra nezaměstnanosti v republice je asi 7,5 %, to znamená, že se držíme asi o procento lépe, je to zase dlouhodobý trend, takže ten vývoj v rámci kraje v podstatě kopíruje vývoj v rámci republiky,“ dodává Martin Horák. Počet nezaměstnaných v září nejen v Královéhradeckém kraji pravděpodobně vzroste. Důvodem budou jak čerství absolventi škol, tak i postupný konec sezonních prací.

Ondřej Vaňura, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme