Největší kotel na biomasu mají v Krnově

V Krnově mají ode dneška největší kotel na spalování čisté biomasy v Česku. Nové zařízení slouží také k výrobě tepla a elektřiny a výrazně tím snižuje množství vypouštěných emisí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevěná štěpka | Foto: European Union

Krnovský závod má k dispozici celkem tři kotle k výrobě páry. Jeden na černé uhlí, druhý zvládne směs uhlí s biomasou a novinka dokáže spalovat samotnou biomasu, což je technologicky nejnáročnější.

"Využíváme dřevní štěpky, piliny, energetické plodiny, hrabanku z lesa, odpad ze zemědělské nebo pivovarnické výroby, vysvětlil vedoucí výroby Ivo Sládek.

Kotel byl postaven ve velmi krátkém čase. "Vše začalo podpisem smlouvy v srpnu roku 2008 a stavba trvalo necelých 16 měsíců," potvrdil ředitel firmy, která kotel vyrobila, Vladimír Koudelka.

Pětina tepla pro Krnov

Nový kotel splňuje nejpřísnější ekologické normy. Jeho uvedení do provozu uvítala i krnovská starostka Renata Ramazanová.

"Snížení produkce oxidu uhličitého má příznivý vliv na životní prostředí našeho města. Palivo je navíc dodáváno od firem z Krnova nebo jeho blízkého okolí," pochvaluje si starostka.

Kotel každý den spálí přibližně 250 tun biomasy. Toto množství pokryje v zimním období přibližně pětinu dodávek tepla do Krnova.

Igor Maňour, Petr Havránek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme