Největší vojenské cvičení NATO začíná na základně v Náměšti nad Oslavou

Na nebi nad Českou republikou bude rušno. Začíná Ramstein Rover, největší vojenské cvičení v rámci NATO. Je zaměřené na výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří navádějí letadla na pozemní cíle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letecké základně v Náměšti nad Oslavou se koná cvičení vzdušných sil NATO Ramstein Rover 2012 | Zdroj: ČTK

Ode dneška až do pátku 21. září budou letadla létat nad sedmi kraji České republiky, přičemž samotný výcvik včetně ostré střelby je směrovaný do vojenských újezdů Libavá a Boletice.

Ramstein Rover de facto nahrazuje původní cvičení Létající nosorožec, se kterým byly především v okolí letecké základny v Náměšti negativní zkušenosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak cvičení v Náměšti zasáhne do života okolních obyvatel, zjišťoval reportér Michal Malý

Lidé si stěžovali hlavně na neúnosnou míru hluku. „Jsou to krásná letadla, když se na ně podíváme, ale nemusí tady být. To se třese všechno, když tady letí,“ nadávala při jednom z minulých cvičení paní Ludmila Palátová ze Studence na Třebíčsku, který leží jen kousek od náměšťského letiště.

Jenže co se týká právě hlukové zátěže, bude podle zastupujícího velitele letecké základny v Náměšti Miroslava Svobody mezi bývalým Létajícím nosorožcem a současným Ramsteinem jeden zásadní rozdíl.

„Flying Rhino své těžiště během výcviku položilo do civilních prostorů, Ramstein Rover těžiště svých aktivit položilo do výcvikových vojenských prostorů,“ upřesnil Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl kapitán Zdeněk Zeman z Velitelství společných sil v Olomouci

„Do vojenských prostorů, kde bude soustředěno těžiště nejhlučnějších aktivit, se budou letouny přesouvat po přesně vymezených koridorech a vlastní přesuny by neměly být nijak extrémně hlučné,“ dodal ve Světě o osmé na Rádiu Česko kapitán Zdeněk Zeman z Velitelství společných sil v Olomouci.

Znamená to, že většina nízkých přeletů by měla probíhat ve vojenských újezdech a hlukovou zátěž pro civilní obyvatelstvo by podle armády měla pomoct omezit i přítomnost tankovacího letounu KC-135. Letadla budou tankovat ve vzduchu a nebudou se muset tak často vracet na základnu.

Cvičení Ramstein Rover se účastní 1060 vojáků, z toho 460 zahraničních z 16 států. Letecký výcvik bude probíhat každý den kromě víkendu od 9 do 23 hodin.

Vladimír Kroc, Michal Malý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme