Nejzajímavější domy v Šumperku představí nový prohlídkový okruh ‚Po stopách Malé Vídně‘

Nový šumperský prohlídkový okruh nazvaný ‚Po stopách Malé Vídně‘ představí celkem 24 budov. Trasu mohou návštěvníci absolvovat s průvodcem nebo sami pomocí letáků s mapkou a popisem trasy. Na domech jsou navíc tabulky s populárně naučným textem a dobovou fotografií domu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled na Šumperk | Foto: Aleš Spurný

Prohlídkový okruh bude začínat od městské knihovny v ulici 17. listopadu.

„Trasa bude pokračovat po hlavní třídě přes náměstí Míru a skončí ve Smetanových sadech. Mezi budovami nebude například chybět bývalá Sieglova vila, Pavlínin dvůr, budova divadla, bývalé paláce rodiny Oberleithnerů, radnice, dům U Bílého psa nebo Seidlův palác,“ říká mluvčí radnice Olga Hajduková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové prohlídkové trase informovala redaktorka Zdeňka Jílková

Jednotlivé objekty budou osazeny malou tabulkou s populárně naučným textem a dobovou fotografií domu.

Navíc bude trasa doplněna o leták s mapkou a popisem trasy, který zájemci dostanou například v Informačním centru Šumperk. Projít si ji tak mohou kdykoliv na vlastní pěst bez doprovodu průvodce.

V průběhu 19. století došlo ve městě k nebývalému rozmachu textilního průmyslu. Urbanistická a architektonická tvář města se začala měnit.

Bohatí šumperští podnikatelé si zvali pro stavbu svých vil a paláců významné vídeňské architekty. Šumperk se tak nápadně přiblížil vzhledu tehdejšího hlavního města habsburské monarchie. Na přelomu 19. a 20. století se mu lichotivě přezdívalo ‚Malá Vídeň‘.

Zdeňka Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme