Nekonečná zima se městům prodraží. V Moravskoslezském kraji už začali sčítat náklady

Kolik města zaplatí za odklízení sněhu? Letos je tato otázka na místě víc než kdy jindy, protože celý březen se pluhy a traktory prakticky nezastavily. Platí to také o velikonoční kalamitě a dalších dubnových dnech. V Moravskoslezském kraji už některá města začala sčítat, na kolik je zima přijde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová kalamita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Už pět dnů je duben a pořád vládnou sněhové závěje a zasypané chodníky, ze střech padají bílá závaží, a když už někde jako chodci projdete, pravděpodobně skončíte v rozbředlé pasti. Je jasné, že náklady na odklízení sněhu budou letos vysoké.

„I v Bruntále, kde jsme zvyklí na velké množství sněhu každou zimu, dojde k určitému nárůstu nákladů na zimní údržbu, protože přeci jenom je tu stále dost sněhu,“ potvrzuje Jiří Ondrášek z bruntálské radnice. Náklady zde zatím vyčísleny nemají, ale počty s malými čísly to určitě nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Knitl zjišťoval, kolik města v Moravskoslezském kraji vydají na úklid sněhu

„Do kompletního a finálního vyčíslení se určitě pustíme, jakmile budeme vědět, že konečně nastalo jaro. V tuto chvíli to tak zatím v Bruntále určitě nevypadá.“

O kousek dál v Opavě sice také ještě jaro nemají, zato už se dopočítali konkrétnějších údajů. Podle Martina Giráška z tamních technických služeb je stála zima už 9 milionů korun. Pohraniční Český Těšín si také připlatí, za zimní údržbu vydá zhruba o polovinu více peněz než loni.

Pravdou je, že města mají pro tyto situace své rezervní zdroje a na chodu úřadů se tuny vysypané soli nebo štěrku viditelně neprojeví. Až ale budou radní plánovat další rozpočet, možná padne záludná otázka, jak to asi bude s jarem napřesrok.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme