Některá města okolo Berounky nemají opravené cesty po povodních. Stát jim neuznal žádosti

Velká voda z rozvodněné Berounky a následné přívalové deště zanechaly loni na jaře škody v řádech desítky milionů korun. Opravy děravých silnic v Černošicích a Řevnicích v Praze-západ jsou ale v nedohlednu. Města sice zažádala o popovodňové dotace ministerstvo dopravy, stát jim ale žádosti neuznal. Prý nechtějí cesty opravovat, ale dělat je rovnou nové. A na to se dotace nevztahuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká voda v Černošicích 5 | Foto: Petr Kološ

„Někteří vydrželi v prvním patře, ale někteří se museli vystěhovat. Dopisy jsem nedoručovala necelý týden. Bylo to uložené na poště, jakmile voda opadla, tak jsem to vše doručila. Třeba v Ukrajinské ulici jsou odkládací schránky, které byly pod vodou,“ vzpomíná černošická pošťačka Romana na loňské červnové povodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Černošicích a Řevnicích natáčela redaktorka Kateřina Havránková

Právě rozbitou ulici Ukrajinská, která byla pod vodou, Černošice stále neopravily. Nemají na to peníze. Na podzim žádaly o dotace peníze na povodňové škody u ministerstva dopravy. Nic ale nedostaly. Lidé tak jezdí ke svým domům jako po tankodromu.

„Já jsem to zdůvodnění dostal jen v neformální podobě v tom smyslu, že už to nebyla čistá oprava, ale investice. Myslím, že to nebylo úplně správně posouzené. Fakt je ten, že tam došlo k poškození a nebyly nám na to poskytnuty žádné prostředky,“ popisuje starosta Černošic za Věci černošické Filip Kořínek, jak se snažili o získání peněz od státu.

Povodeň loni na jaře zaplavila v Černošicích 600 nemovitostí a mimo domov byly stovky lidí. Přesto doteď nedostalo město od ministerstva dopravy žádné oficiální stanovisko. A v podobné situaci jsou i nedaleké Řevnice.

Velká voda v Černošicích 2 | Foto: Petr Kološ

„Tady je jedna velká řeka, a když je přívalový déšť, tak na této silnici je více než deset čísel vody. Valí se to tady. A i když je tu dešťovka, tak jak je to z kopce, tak to nepobere a nedá se to zvládnout,“ ukazuje starosta Řevnic za sdružení Pro Řevnice Libor Kvasnička.

Stejně jako Černošice i Řevnice zasáhly jarní velká voda a následný přívalový déšť. A i tady čekali na dotace marně. Po státu chtěli dva miliony korun.

„Komunikace co je před námi, byla zaplavená do výšky minimálně jednoho metru. Domy byly zaplavené a je tu i spousta chat,“ dodává Kvasnička.

Řevnice i Černošice proto po povodních provedly jen ty nejnutnější opravy - převážně zasypaly díry štěrkem. Na zpevnění povrchu nemají. V novém roce jim však možná svitne naděje. Na konci prosince rozhodla vláda o změně původního usnesení. V roce 2014 tak možná ministerstvo dopravy požadované částky pošle.

Velká voda v Černošicích 8 | Foto: Petr Kološ

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme