Některá středočeská města stále nemají novou čističku

Některá středočeská města s počtem obyvatel nad dva tisíce stále ještě nemají novou čistírnu odpadních vod ani dokončenou kanalizaci. Už v příštím roce by je proto mohly čekat problémy a možná i pokuty. Stavbu nových nebo úpravu starých čističek nařídila do konce letošního roku Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinérie | Foto: Comstock Images

Střední Čechy jsou na tom dokonce nejhůř z celé České republiky. Dokončit odkanalizování nebo opravu čistírny odpadních vod tam musí ještě 44 měst a obcí.

Ve Středočeském kraji má nevyhovující čistírnu odpadních vod třicet měst. Nejhorší situace je v okresech Praha-západ a Praha-východ. Tamní starostové se shodují, že na stavbu čističek neměli a někde stále ještě nemají peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Pavlase o problému s čističkami ve středních Čechách v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Náměstek Středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera to ale odmítá. Podle něj dal kraj jen v letošním roce do této oblasti asi 700 milionů korun. „Na příští rok máme stanoveno sto milionů korun,“ řekl.

Ve středních Čechách jsou i města, která sice novou čistírnu odpadních vod mají, ale schází jim kanalizace. Příkladem je Nový Knín na Příbramsku. Odpadní vodu tam vypouští do kanalizace jen asi třicet procent domácností. Kompletní kanalizace by se město mělo dočkat do dvou let.

Větší štěstí než Nový Knín mělo vedení sousední Dobříše. Podařilo se jim získat 60milionovou dotaci na stavbu čistírny odpadních vod a právě dnes ji tam slavnostně spustili. Podle dobříšského starosty Jaroslava Melši se i díky tomu bude město moci začít rozrůstat.

Mezi velikými středočeskými městy, která stále ještě čekají na novou čistírnu odpadních vod nebo stavbu kanalizace je i Mělník, Benešov, Říčany a Milovice.

Pavel Pavlas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme