Některé léky chybí i v pardubických lékárnách

I v pardubických lékárnách nejsou dostupné některé běžné léky třeba na léčbu žlučníkových potíží. Distributoři totiž prodávají léky pro české pacienty do zahraničí a na našem trhu chybí. V Česku jsou totiž léky levnější než v sousedních státech Evropy. Mohou za to pojišťovny i samotní výrobci léků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, zimní sortiment

lékárna, zimní sortiment | Foto: Eva Odstrčilová

Zdeňka Vondráčková vede jednu z lékáren v Pardubicích. A stěžuje si, že některé léky jsou pro klienty v její lékárně naprosto nedostupné. Jedním z takových léků je Clexan, přípravek na ředění krve, který působí preventivně proti embolii. Výrobce ho prodává pouze v nemocničních lékárnách.

„Takže se mi stalo, že přišel pacient s berlemi, novou sádrou a musela jsem ho poslat zpátky do nemocnice. Protože ten lék mu nejsem schopna dodat a není možné ho něčím nahradit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku některých léků mluvila Iveta Záleská

Některé léky tak mizí z trhu. Podle doktorky Zdeňky Vondráčkové jsou výpadky způsobeny buď nedostatkem výrobních kapacit a materiálnu, nebo redistribucí, kdy léky pro české pacienty prodejci vyváží za hranice.

Ceny léků v Česku patří mezi nejnižší v Evropě, myslí si Zdeňka Vondráčková:

„Protože tím, jak jdou úhrady neustále dolů, by měli pacienti teoreticky stále více doplácet. Tak se firmy snaží, aby se udržely na trhu, snižují ceny a léky jsou mnohem levnější než třeba v Německu. A vyváží se podle mě zejména do Německa.“

To, že se léky kvůli jejich nízké cenně vyváží ze země, potvrzuje i prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

„Díky tomu, že v Česku bývá cena daleko nižší než v zemích typu Německa či Anglie, exportéři léky určené pro české pacienty skoupí od distributora a vyvezou je do zahraničí.“

Některé léky ale neleze adekvátně nahradit, myslí si lékárnice Zdeňka Vondráčková. Jedním z nich je lék, který užívají pacienti s nemocným žlučníkem.

Pacient se tak znovu musí vrátit do ordinace lékaře, aby jim vybral jiný lék, který by mohl mít podobné účinky.

„Nebo my musíme zatelefonovat, jenže problém je, že ordinace jsou často přetížené. Snažíme se pacientovi vyhovět, vysvětlit mu situaci. Aby odcházel z lékárny uspokojen. Neznamená to, že si vždycky musí odnést lék, ale aby věděl, proč si ho neodnáší a co má udělat.“

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme