Některé nemocnice v Moravskoslezském a Ústeckém kraji ještě nemají smlouvy s pojišťovnami

Nejistota v mnoha zdravotnických zařízeních dál trvá. Například v Moravskoslezském kraji dosud většina nemocnic nemá uzavřené smlouvy se zaměstnaneckými pojišťovnami. V Ústeckém kraji se zatím s pojišťovnami nedohodly na zachování lůžek akutní péče dvě nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Některé navíc nemají uzavřenou dohodu ani se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Jako například Městská nemocnice v Odrách. Situace by péči ohrozit neměla. Ředitelé nemocnic ujišťují, že i když léčí bez písemných smluv, nikdo z pacientů nic nepocítí.

S VZP se už naprostá většina nemocnic dohodla. Dohoda také obsahuje snížení lůžek o 270, což je méně, než byl původní požadavek VZP. Horší je situace se zaměstnaneckými pojišťovnami. I když zástupkyně největší z nich tvrdila, že smlouvy s nemocnicemi v kraji uzavře do 14 dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci nemocnicích v Duchcově a v Roudnici nad Labem se zajímal reportér Jan Beneš

V Ústeckém kraji se zatím s pojišťovnami nedohodly na zachování lůžek akutní péče dvě nemocnice. Zařízení v Duchcově na Teplicku mělo od ledna přijít o lůžka na chirurgickém oddělení a na interně. Podřipská nemocnice v Roudnici na Labem měla zrušit lůžka hned na čtyřech odděleních - a sice na gynekologii, interně, chirurgii a dětském oddělení.

Obě nemocnice, jak v Duchcově, tak v Roudnici nad Labem, poskytují stejnou péči jako loni. Provádějí operace a dokonce objednávají pacienty na chirurgické zákroky tak, jako kdyby žádné omezení péče plánované nebylo. Pacienti tedy žádný rozdíl nepoznají. Vedení obou nemocnic bude v tomto týdnu jednat se zástupci pojišťoven, hlavně VZP o nových smlouvách, které musí být uzavřeny do konce ledna.

Cílem asociace malých a středních nemocnic i lékařských odborů je přimět VZP k tomu, aby nemocnicím poskytla smlouvu na pět let. V nemocnici v Duchcově dostali návrh, podle kterého by pětiletá smlouva měla platit pro chirurgii a interna by měla dostat smlouvu na 18 měsíců, s tím ale vedení nemocnice nesouhlasí a bude ještě v tomto týdnu s pojišťovnou jednat.

V Roudnici nad Labem pojišťovna nabídla pětiletou smlouvu internímu oddělení tamní nemocnice a dvouletou smlouvu pro chirurgické oddělení. Pro provoz dětského a gynekologického oddělení VZP zatím v Roudnici nechce slyšet.


Představa vedení roudnické nemocnice je ale také jiná než návrhy smluv. Jednání by se měla uskutečnit do konce ledna.

Jan Beneš, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme