Některé památky v České Lípě jsou v žalostném stavu. Peníze na opravu nejsou

Česká Lípa se může pochlubit bohatou historií a spoustou památek. Některé ovšem potřebují nutně opravit. Peníze se ale shání těžko. A tak kolemjdoucí na některých místech ohrožuje padající omítka nebo úlomky zdiva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Máří Magdalény v České Lípě

Kostel sv. Máří Magdalény v České Lípě | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Příkladem stavby, která potřebuje opravit, už kvůli bezpečnosti chodců, je kostel sv. Máří Magdalény v České Lípě. Padá omítka, drolí se zdivo a kostel má několik puklin. Táhnou se přes rozetová okna směrem k základům a na některých místech by do nich dítě strčilo prst.

Místostarosta České Lípy Tomáš Vlček z SLK je ale přesvědčený, že stav budovy nemusí být tak dramatický:

„Obecně platí, že to, co vypadá z vnějšku, například fasády, to ještě nemusí o ničem vypovídat. Těžko se k tomu můžu takhle vyjadřovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nutnosti oprav českolipských památek natáčel Tomáš Mařas

Majitelem památkově chráněného kostela je litoměřické biskupství. To taky plánuje jeho opravu. Bohužel to ale nebude v nejbližších měsících, říká mluvčí biskupství Jana Michálková:

„Opravu fasády kostela předpokládáme zahájit v roce 2014. Výše vlastních prostředků jednotlivých farností na opravy nemovitostí je minimální.“

Památek, které nutně potřebují opravit, je v České Lípě víc. Na opravu historického jádra města by dokonce bylo potřeba čtvrt miliardy korun. Tolik peněz naráz nikdo nemá.

Náměstkyně libereckého hejtmana pro kulturu Hana Maierová z SLK by ale ráda získala alespoň něco z nejrůznějších fondů a grantů.

„Existují i dotační tituly, především ministerstva kultury. Jedná se například o Program na záchranu architektonického dědictví,“ říká Maierová.

Jedna z větších investic, kterou Liberecký kraj plánuje, je oprava střechy českolipského Vlastivědného muzea. Na ni by mělo dojít ještě letos.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme