Některé pražské tramvaje už nemusejí zastavovat v zastávce

Kdo spoléhá při cestování pražskou MHD, že každá tramvaj v zastávce zastaví, musí si dát od zítřkapozor. Podle nového předpisu mohou soupravy, které nevezou žádné cestující zastávkami projíždět. Pro řidiče je to praktické, ale ten, kdo je zvyklý přecházet přes koleje i před stojícími tramvajemi, by měl od prvního dubna dávat mnohem větší pozor. Některé tramvaje by ho totiž mohly překvapit tím, že nezastaví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výpadek proudu zastavil tramvaje v centru Prahy | Foto: Standa Soukup

Dlouhá léta v Praze platilo pravidlo, že každá tramvaj musí zastavit v každé zastávce, a to i v případě, kdy šlo o manipulační nebo služební jízdu bez cestujících. Od prvního dubna toto pravidlo ale přestává platit.

„Docházelo ke konfliktním situacím, kdy vlak neurčený k přepravě cestujících přijel do zastávky a cestující se snažili do toho vlaku se dostat a nechat se přepravit. Cestující se snažili například roztrhnout dveře,“ upřesňuje důvod tohoto kroku Jan Balíček, vedoucí provozního dispečinku.

Proto mohou soupravy bez cestujících nově projíždět zastávky bez zastavení. Při tom ovšem musí zpomalit alespoň na rychlost 15 kilometrů v hodině.

Stejné omezení platí také v Olomouci nebo v Plzni. Naproti tomu v Brně, Ostravě nebo Liberci není omezení žádné a prázdné tramvaje tam mohou projet zastávku i plnou rychlostí. V Praze to bude záležet hlavně na řidičích a jejich odhadu.

„Vždycky to bude na uvážení řidiče, zda se rozhodne tu zastávku projet, a nebo zastavit v případě, že se bude jednat o nějakou frekventovanou zastávku a ne nějakou málo používanou zastávku na periferii,“ dodává Jan Balíček z Dopravního podniku.

Od prvního dubna by lidé cestující pražskými tramvajemi měli být zkrátka opatrnější. Mnoho z nich totiž běžně přebíhá koleje těsně před tramvají, která ještě ani nedobrzdila. Tito lidé o změně dost často ani nevědí.

Dopravní podnik zatím žádnou informační kampaň pro cestující neplánuje.

Jan Herget, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme