Některé rodiny nechtějí opustit ústeckou ubytovnu, kterou chce vlastník zrekonstruovat

Bývalou ubytovnu v ústecké čtvrti Krásné Březno měly do včerejšího dne opustit rodiny, které sem ústecký magistrát umístil při jejich vystěhování z nebezpečných domů v nedalekých Předlicích. Rodiny z ubytovny odejít nechtějí, přes den jim ovšem byla odpojena voda, teplo i elektřina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ubytovna v ústeckém Krásném Březně | Foto: Jan Beneš

Soukromý vlastník ubytovny, firma CPI, nabídl rodinám seznam okolních ubytoven, aby si bydlení našli samy. Lidé to ale odmítli, údajně jim nabízené prostory nevyhovují. Firmě proto už zřejmě dochází trpělivost.

Technikům dopoledne bránila ve vstupu do budovy asi dvacetičlenná skupina aktivistů. Nikdo z nich nechtěl prozradit své jméno, někteří měli zakryté obličeje kapucami, šálami a brýlemi. Na balkonech vyvěsili transparenty s hesly ‚Ústí zdraví Ostravu‘, ‚Bydlení je právo‘ anebo ‚Teď Romové zítra Vy‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ústeckém Krásném Březně natáčel redaktor Jan Beneš

V bývalé ubytovně zůstalo sedm romských rodin, ostatní se vystěhovaly do okolních ubytoven. Nájemníci, kteří zůstali, tvrdí, že se jim nabízené bydlení nelíbilo a že chtějí ještě dvouměsíční lhůtu na hledání nového bydlení.

„Chceme jenom, aby se prodloužila lhůta, abychom měli delší čas si něco najít. Zatím jsme si nic nenašli. Vždyť jsou tady malé děti, potřebují čaj a mléko. A některé děti mají chřipku, tak když chcete vypínat vodu a teplo, jak se zachovají ty děti? Tak budou ještě hůř nemocné. Vám není těch dětí líto?“ říká jedna z obyvatelek ubytovny.

Lidé zatím zůstávají v ubytovně

Po chvíli vyšel před dům asi čtyřicetiletý muž se svou dospělou dcerou. „Brečí mi tady národe, že nemám kam s ní jít. Říká mi: ‚Tati, co budeme dělat?‘ Dcero povídám ti, dcero… Dcero v klidu… Dcero povídám ti, nemáme kam jít, půjdeme na ulici,“ sděluje ostatním rozčílený nájemník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí společnosti CPI Marcela Winklerová přibližuje kauzu ubytovny v Krásném Březně

Společnost CPI chce nájemníky vystěhovat kvůli tomu, aby zdevastovaný dům opravila. Elektrické rozvody jsou prý i podle revizního technika v tak špatném stavu, že ohrožují životy obyvatel. Firma ale nechce vyprovokovat žádné násilí.

„V tuto chvíli se naše společnost snažila odpojit vodu a ostatní energie, protože včera skončila nájemní smlouva provozovateli. Tím pádem jsme i my rozvázali smlouvy s dodavateli, čili musíme zabránit tomu, aby dál docházelo ke spotřebě. Nemáme šanci se dostat dovnitř, protože tam hrozí určitý konflikt. Požádali jsme o pomoc policii, která nám pomoc odmítá,“ říká Michaela Winklerová z CPI.

Policie odmítla asistovat proto, že majitel domu nemá soudní příkaz k vystěhování nájemníků. Společnost CPI už se ale obrátila na soud, aby vydal předběžné opatření, které by lidem nařídilo odejít.

„V tuto chvíli to považujeme za jediný způsob, jak situaci na místě vyřešit a jak se v podstatě dostat ke svému majetku a chránit ho před další devastací,“ potvrzuje Winklerová. Doufá, že soud rozhodne rychle.

Ubytovna v ústeckém Krásném Březně | Foto: Jan Beneš

Firmě zatím po odpojení energií a vody nezbývá nic jiného, než sledovat situaci. S úspěchem se údajně nesetkal ani pokus postavit k objektu bezpečnostní službu.

Rodiny nicméně podle Winklerové nemají platnou nájemní smlouvu se společností CPI a nikdy prý ani neměly.

„My jsme tam měli v nájmu provozovatele a tito lidé měli podnájemní smlouvu s provozovatelem. O situaci, že to ubytování od města je dočasné, byli informováni. Měli smlouvy z počátku, alespoň podle mých informací, na měsíc. A vzhledem k tomu, že výpovědní doba trvala dva měsíce, já věřím, že měli dostatek času si další bydlení najít,“ vysvětluje.

Jan Beneš, Jan Richter, ak, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme