Někteří amnestovaní vězni v prvním kole volit nemohou, dalším chybí peníze na cestu

K volebním urnám se poprvé na svobodě chystají i vězni propuštění na amnestii. Někteří ale mohou mít problémy kvůli tomu, že se nepodařilo včas změnit seznamy voličů, a mnozí se ještě nevrátili do místa trvalého bydliště.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi | Zdroj: ČTK

Jeden z čerstvě propuštěných vězňů, oslovený Českým rozhlasem u ubytovny občanského sdružení Nová šance v Ostravě, prozradil, že se chce volby prezidenta zúčastnit. Neví ale, komu dát hlas.

Své dilema vyřešil šalamounským způsobem. „Půjdu, ale nehodím tam asi nic, jen prázdnou obálku,“ říká muž, který odešel o dva měsíce dřív z karvinské věznice, kde si odpykával trest za krádež, a právě dnes požádal o azyl v ubytovně v městské části Koblov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak volí propuštění vězni, zjišťoval v Ostravě reportér Martin Knitl

Zásadní roli při rozhodování, zda volit, hrají u amnestovaných také peníze na cestu k volební místnosti. Často by totiž museli přejet celé město.

„Nemám dost peněz na autobus a na trolejbus. Než bych dal 40 korun za jízdenky, abych si splnil svou občanskou povinnost, tak si radši koupím pořádné kafe,“ svěřil se další z propuštěných vězňů.

V ostravských lokalitách, kde žijí sociálně slabší občané, bude podle reportéra Českého rozhlasu volební účast určitě vyšší než mezi amnestovanými na ubytovně v Koblově.

Většina oslovených lidí totiž říká, že si dobře uvědomuje výjimečnost historicky první přímé volby českého prezidenta a nechce si tuto příležitost nechat ujít.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme