Někteří amnestovaní vězni v prvním kole volit nemohou, dalším chybí peníze na cestu

K volebním urnám se poprvé na svobodě chystají i vězni propuštění na amnestii. Někteří ale mohou mít problémy kvůli tomu, že se nepodařilo včas změnit seznamy voličů, a mnozí se ještě nevrátili do místa trvalého bydliště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi | Foto: ČTK

Jeden z čerstvě propuštěných vězňů, oslovený Českým rozhlasem u ubytovny občanského sdružení Nová šance v Ostravě, prozradil, že se chce volby prezidenta zúčastnit. Neví ale, komu dát hlas.

Své dilema vyřešil šalamounským způsobem. „Půjdu, ale nehodím tam asi nic, jen prázdnou obálku,“ říká muž, který odešel o dva měsíce dřív z karvinské věznice, kde si odpykával trest za krádež, a právě dnes požádal o azyl v ubytovně v městské části Koblov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak volí propuštění vězni, zjišťoval v Ostravě reportér Martin Knitl

Zásadní roli při rozhodování, zda volit, hrají u amnestovaných také peníze na cestu k volební místnosti. Často by totiž museli přejet celé město.

„Nemám dost peněz na autobus a na trolejbus. Než bych dal 40 korun za jízdenky, abych si splnil svou občanskou povinnost, tak si radši koupím pořádné kafe,“ svěřil se další z propuštěných vězňů.

V ostravských lokalitách, kde žijí sociálně slabší občané, bude podle reportéra Českého rozhlasu volební účast určitě vyšší než mezi amnestovanými na ubytovně v Koblově.

Většina oslovených lidí totiž říká, že si dobře uvědomuje výjimečnost historicky první přímé volby českého prezidenta a nechce si tuto příležitost nechat ujít.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme