Někteří čekali ve frontě na kotlíkové dotace už od včerejška

Krajský úřad v Ostravě obsadili zájemci o příspěvek na nový kotel a během několika hodin dvacetimilionovou dotaci rozebrali. Kvůli příspěvku až 60 tisíc korun na osobu stála před úřadem fronta už od půlnoci. Projekt ministerstva životního prostředí má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravské ovzduší ráno 30. ledna 2012

Ostravské ovzduší ráno 30. ledna 2012 | Foto: F. Tichý

Pokud by všichni žadatelé dostali maximální částku, dosáhne na dotaci jen zhruba 330 lidí. Vestibul i cesta k podatelně krajského úřadu proto byly už od rána beznadějně zaplněné.

Lidé ve frontě byli s dlouhým čekáním smířeni. Úplně první stál pan Rudolf Navrátil z Vřesiny, který se raději dostavil s dostatečným předstihem.

„Určitě. Od tří hodin odpoledne,“ potvrdil, že pro jistotu vyměnil postel za židli na chodbě.

Pak se podatelna otevřela a více než třísethlavý dav se začal pomalu posunovat, stále ale přicházeli další zájemci.

Společná dotace kraje a státu zajistí většinu nákladů na pořízení moderního automatického kotle. „To je dobrá pomoc. Ten náš kotel je třicet roků starý,“ pochvalovala si jedna z žadatelek.

Lidé na Ostravsku mohou dostat až 60 tisíc na výměnu kotlů

Číst článek

Dotace ale lidé dostanou až zpětně po namontování kotle. „Následně po zavázání se k možnosti kontroly po dobu 15 let bude částka vyplacena,“ potvrzuje náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák s tím, že se jedná o velkou šanci na zlepšení ovzduší.

Díky jedinému lepšímu kotli by se mohlo špatnému ovzduší na severovýchodě republiky ulevit asi od sta kilogramů prachu za rok. Krajský úřad dnes ale zřejmě příjem žádostí zastaví, protože už teď je alespoň v podobě formulářů celá částka rozdaná.

Martin Knitl, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme