Někteří klienti středočeských sociálních ústavů se dočkají samostatného bydlení

Někteří lidé ze středních Čech s tělesným nebo mentálním postižením se mohou těšit na samostatné bydlení. Už nebudou muset žít v sociálních ústavech, dostanou nové byty. Zaplatit by je mělo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Půjde zhruba o dvě desítky domácností. Nejvíce jich bude pod záštitou Vyššího Hrádku, což je poskytovatel sociálních služeb v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Toto zařízení má už teď k dispozici samostatných 15 bytů a dalších deset jich dostane.

Půjde například o byty v Kojeticích u Prahy, Čelákovicích, Kostelci nad Labem nebo samotném Brandýse. Peníze na ně dostane v práci projektu ministerstva práce a sociálních věcí.

Pro Středočeský kraj ministerstvo určilo 60 milionů korun. Na nákup samostatných bytů a domů včetně stavebních úprav pak v celé republice padne skoro 1,5 miliardy korun. Jde hlavně o peníze z evropských fondů.

Prvotní opatrnost střídá pocit štěstí

Lidé tělesně nebo mentálně postižení nové bydlení většinou vítají. Ředitel Vyššího Hrádku Ivan Semecký řekl, že ze začátku jsou v reakcích opatrní a pak že jsou šťastní, protože začnou žít normální - třeba i rodinný život.

A to je právě cíl projektu. Ten také po republice doprovází výstava fotografií nazvaná Život místo ústavu. Autor fotografii Jindřich Štrajt ji právě dnes zahájil v jednom z kladenských obchodních center.

V celém Česku se nákup nových bytů týká 32 ústavních zařízení ve všech krajích kromě Prahy. Zlepšení podmínek pro život se dočká přes 3800 lidí s různými druhy postižení.

Důležité je, že lidé při nastěhování do samostatného bydlení tak nepřicházejí o všechny potřebné služby, jako jsou například denní stacionáře nebo asistenti. Tito pracovníci za nimi dojíždějí nebo bydlí v blízkosti těchto bytů.

Pavel Pavlas, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme