Někteří lidé nechtějí o vystěhování kvůli přehradě v Nových Heřminovech ani slyšet

Výstavba přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku je na spadnutí. Ministerstvo životního prostředí naposledy posoudilo vliv takzvané malé varianty na okolní přírodu a nádrž schválilo. Pod vodou má skončit až padesát objektů, z toho 16 obytných domů. Povodí Odry stavby vykupuje a vesnici už opustila přibližně dvacítka lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové Heřminovy na Bruntálsku | Foto: www.noveherminovy.net

Někteří starousedlíci se ale stále vystěhování brání. Jedním z nich je Miroslav Houdek, tamní rodák a majitel velkého stavení a zahrady. „Staráme se o náš pozemek. Jsme většinu času na zahradě a chodíme do okolních lesů. Sbíráme hříbky, je tady nádherně,“ říká.

Je konec loňského srpna, Miroslav Houdek stojí na zahradě a ukazuje na svůj rozlehlý pozemek. O vystěhování nechce ani slyšet.

„Povodí Odry, pokud mi předloží pravomocné územní rozhodnutí, tak s nimi začnu jednat. Doposud nic nepředložili. Já jim kašlu na celé peníze, protože tohle údolí se nedá zaplatit penězi,“ říká bojovně Miroslav Houdek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Jeckelové o plánované výtavbě přehrady Nové Heřminovy-ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Jeho postoj se nezměnil ani poté, co ministerstvo dalo přehradě zelenou. Územní rozhodnutí je dalším krokem, které Povodí Odry plánuje. Hnutí Duha Jeseníky je ale přesvědčeno, že ministerstvo nepostupovalo správně a chystá se územní rozhodnutí napadnout.

„Zákony vyžadují, aby v procesu EIA byly zhodnoceny varianty. Tam varianty chybí a díky této chybě si myslíme, že správní soud tu dokumentaci vrátí a bohužel se občané opět nedočkají nějakého rychlého řešení,“ vysvětluje Ivo Dokoupil z Hnutí Duha.

Několik let bojuje proti přehradě také starosta obce Radek Sijka. Teď dokonce chystá právní kroky. Povodí Odry a ministerstvo se ale hájí.

„Varianty byly velice pečlivě zvažovány v předchozích letech. Vláda vybrala variantu menší nádrže s revitalizacemi na tocích,“ říká Petr Březina z Povodí Odry.

Přehrada v Nových Heřminovech dostala zelenou, ekologové se bouří

Číst článek

Jeho slova potvrzuje také Michaela Jendeková z ministerstva životního prostředí.

„Ministerstvo životního prostředí může v procesu EIA posuzovat jen ty varianty, které mu byly předloženy oznamovatelem, což je Povodí Odry,“ vysvětluje Michaela Jendeková.

Práce na nové nádrži mají začít v roce 2016.

<img src="https://media.rozhlas.cz/_obrazek/2563301--protipovodnova-ochrana-na-hornim-toku-reky-opavy--1-620x550p0.jpeg" alt="Protipovodňová ochrana na horním toku řeky Opavy" />

Eva Presová, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme