Někteří starostové nesouhlasí se zrušením Vojenského újezdu Brdy. Naději vkládají do senátorů

Starostové některých obcí ve Středočeském kraji nejsou spokojeni s rozhodnutím poslanců zrušit Vojenský újezd Brdy. Přítomnost vojáků podle nich chrání přírodu a také zdroje kvalitní pitné vody. Starostové doufají, že by zrušení újezdu mohlo zvrátit ještě hlasování senátorů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Brdy jsou přirozenou zásobárnou kvalitní pitné vody, kterou prakticky bez jakýchkoli úprav pijí obyvatelé Příbrami, Rokycan a dalších měst. Podle některých starostů by si tuto cennou zásobárnu měl stát střežit.

Obávají se také toho, že úplné zpřístupnění oblasti poškodí přírodu a bohaté lesy. Někteří starostové mají strach také z developerských aktivit stavebních firem nebo toho, že se včas nestihne pyrotechnická očista. Tu ministerstvo slibuje dokončit do konce roku 2017.

Zachovat újezd chtějí například starostové Jinců nebo Rožmitálu pod Třemšínem. Pro jeho zrušení je naopak nové vedení Příbrami. Podle něj změny znamenají pro město a celé okolí příležitost.

Do oblasti by začali jezdit turisté, město by prý nechalo kromě jiného postavit krásnou rozhlednu na Třemošné a má údajně další desítky nápadů, jak využít potenciál Brd.

O zániku Vojenského újezdu Brdy se mluví už od dubna 2011. Zrušit ho chce sama armáda, která rozsáhlé území spravuje a stojí ji to ročně desítky milionů korun. Navíc ho podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO nepotřebuje.

Žhavým tématem je také rozdělení dotčeného území mezi střední Čechy a Plzeňský kraj. Středočeský kraj byl vždycky proti zrušení újezdu a požadoval, aby území jako takové bylo i dál součástí našeho kraje s jediným katastrem. Sousední Plzeňský kraj to ale vidí úplně opačně.

Změny včetně vzniku nových obcí mají nastat na začátku roku 2016. V tu dobu by měla vzniknout i Chráněná krajinná oblast.

Pro zrušení Vojenského újezd Brdy a zmenšení dalších výcvikových prostor v Česku hlasovalo 99 ze 176 přítomných poslanců. Pětačtyřicet jich bylo proti. V případě, že budou chtít zrušit újezd i senátoři, bude vše muset podepsat ještě prezident republiky. Ten se ale už několikrát nechal slyšet, že takzvanou optimalizaci vojenských újezdů jednoznačně podporuje.

Vojenský újezd Brdy | Foto: Český rozhlas

Kateřina Havránková, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme