Někteří vozíčkáři ze sociálních ústavů asi dostanou příspěvek na dopravu

Vozíčkáři bydlící v sociálních ústavech možná přece jen dostanou státní příspěvek na dopravu. Ještě nedávno přitom ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdilo, že své rozhodnutí vzít obyvatelům ústavů dávku na mobilitu nezmění. Po vlně kritiky ale podle nejnovějších informací chystají úředníci kompromis. Spor o sociální dávky sledují hlavně v Hrabyni na Opavsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíčkáři - odkaz na bezbariérový vstup - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

„Jsem přesvědčen, že uspějeme. Jde jen o to, jakým způsobem se to podaří a kdy se to podaří,“ říká vozíčkář Jaromír Suchý, který bydlí v malém pokojíku v Ústavu sociální péče v Hrabyni.

Stal se mluvčím všech, kteří rozhodnutí ministerstva nechápou. Představa, že vozíčkáři z ústavu na rozdíl od vozíčkářů žijících v běžné domácnosti nikam jezdit nemusejí, je podle něj absurdní.

„Jenom proto, že jeden z těch dvou je v nějakém pobytovém zařízení, tak přece nemůže na tom být jinak než ten, který bydlí doma. To si myslím odporuje úplně listině základních práv,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Knitl sledoval snahu vozíčkářů z hrabyňského ústavu získat příspěvky na mobilitu

Souhlasí s ním i Alena Sroková, která se svěřila, že bez příspěvku na mobilitu bude zřejmě muset ukončit studium na vysoké škole, protože nemá peníze na cestu a všechny povinnosti na dálku přes internet plnit nemůže.

„Velice by mě to mrzelo, protože jsem si v té škole už zvykla, našla jsem si tam kamarády a hodně mi ta škola dává,“ říká s tím, že chce zkoušet nejrůznější možné cesty.

Telefonicky i písemně se proto obrátili na kancelář ombudsmana a na poslance. Spolu s Národní radou zdravotně postižených nakonec dosáhli toho, že ministerstvo práce a sociálních věcí přece jen vozíčkářům z ústavů šanci nabídne.

Příspěvky ale nedostanou plošně všichni, úředníci budou posuzovat jednotlivé případy. Zřejmě už příští týden by tak měly být k dispozici podmínky pro přidělení dávky na mobilitu i vozíčkářům z takzvaných pobytových zařízení.

Na výsledek napjatě čeká i ředitel ústavu v Hrabyni Vladimír Plaček. Vysvětluje, že z ústavního rozpočtu není schopen přispívat třeba na to, aby se obyvatelé dostali autem se speciální plošinou na nákup nebo k lékaři.

„Navíc se nám snižuje i příspěvek na provoz od našeho zřizovatele, škrtá se. Doba je zlá, takže bohužel to by byly další finanční prostředky navíc a ty nemáme,“ dodává.

Hrabyňští vozíčkáři boj za sociální dávky vzdát nechtějí. Odmítají se smířit s tím, že je – jak sami říkají – stát zařadil do kategorie lidí, kterým musí k životu stačit ústavní zdi a chodby.

Martin Knitl, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme