Někteří zaměstnavatelé zneužívají evropské dotace

Úřady práce potvrzují rekordní zájem o rekvalifikace. Čím dál více lidí chce navštěvovat státem podporované kurzy, které rozšiřují uplatnění nezaměstnaných. Objevuje se ale nový trend - zneužívání sociální pomoci. Spousta lidí tyto kurzy navštěvuje ne proto, aby si zlepšili kvalifikaci, ale aby lépe přežili těžké období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Zájemců o rekvalifikační kurzy je tolik, že by bylo třeba dalších desítek milionů korun, potvrdil ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna. V tomto okrese je už 2,5 tisíce žadatelů. Jejich cíle jsou ale různé.

"Oficiální stanovisko, které říká - rekvalifikace v době krize by měla sloužit do budoucna jako taková zásoba zvyšování kvalifikace pro budoucí trh, který by se měl oživit. Tato filozofie ztrácí význam a začíná se objevovat jako ,rekvalifikace jako sociální dávka'," upozornil Horna.

To by ale zase tak vadit nemuselo. Horší je, když někdo přímo a okatě peníze z evropských projektů zneužívá, dodává ředitel Úřadu práce v Karviné Radek Foldyna. Jde například o velmi žádaný projekt Vzdělávejte se! Umožňuje firmám zaplatit školení a kurzy zaměstnancům v době, kdy chybí zakázky a hrozí propouštění.

Namátkové kontroly pracovního úřadu ovšem ukázaly něco úplně jiného. Výukové třídy byly prázdné anebo měl podle dokumentace školitel přednášet na několika místech současně.

"Budeme zvažovat, jakým způsobem tyto kurzy dále kontrolovat a jakým způsobem postihnout lidi, kteří se de facto dopouštějí podvodných jednání," řekl Foldyna.

Na úřadu práce je teď slyšet, že se velmi výrazně mění atmosféra na pracovním trhu. Jiné jsou postoje uchazečů i zaměstnavatelů. Hledání jakýchkoliv skulin proto zřejmě budou muset předpokládat.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme