Některým krajům chybí zubaři, nalákat je chtějí třeba na stipendia

Některé regiony v Česku se potýkají s nedostatkem zubních lékařů. Nejhorší situace je ve Středočeském kraji. Na jednoho lékaře tam připadá v průměru více než 2000 pacientů. Problém tkví v tom, že zubaři nejsou po Česku rozesetí rovnoměrně. Málo jich je také na venkově a v pohraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Zubaři chybí i v Ústeckém a Karlovarském kraji. Právě karlovarský region si chce vychovat vlastní zubaře. Příští rok proto nabídne studentům stomatologie stipendium za to, že budou pět let v kraji pracovat.

Podle prezidenta České stomatologické komory Pavla Chrze je lékařů v Česku dost, jsou ale špatně rozmístěni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zubaři nejsou po Česku rozesetí rovnoměrně. Jsou oblasti, kde jich je moc a kde naopak málo

„Ideální stav by byl, kdyby na jednoho zubního lékaře připadalo zhruba 1300 až 1500 pacientů. U nás jsou místa, kde je zubních lékařů opravdu nadbytek. Na jednoho zubního lékaře tam vychází kolem 900 pacientů. Jsou ale regiony, kde na jednoho zubního lékaře připadá 2500 pacientů. To je strašně moc,“ upozorňuje Chrz.

Absolventi škol navíc podle něj často zůstávají ve velkých městech. „Soustřeďují se především do velkých měst, kde sídlí stomatologické fakulty. Nicméně severočeský krajský úřad to docela pochopil a vypisuje stipendia, aby nalákal zubní lékaře,“ dodává prezident České stomatologické komory.

‚Výdělky jsou úplně jiné‘

To, že mladí chtějí být spíš ve větších městech, potvrzuje i předseda Okresní stomatologické komory v Náchodě Ladislav Růžička.

„V pohraničí a malých městech to závisí na kupní síle obyvatelstva. Mladá generace jde do velkých měst, kde převažují klienti, kteří jsou ochotní připlácet si za nadstandardní péči. Takže výdělky jsou úplně jiné,“ vysvětluje Růžička.

V Česku je registrováno kolem osmi tisíc zubařů, zhruba polovina je starší 55 let. Kvůli tomu mají potíže obyvatelé v pohraničí.

V Královéhradeckém kraji na Náchodsku a Broumovsku se o zhruba 10 tisíc pacientů stará pět zubařů. Čtyři z nich už navíc mají důchodový věk a své ordinace nemají komu předat.

V 22tisícovém Bohumíně v Moravskoslezském kraji je sedm zubních lékařů, tři z nich jsou v důchodovém věku. Moravskoslezský kraj proto vypsal výběrové řízení, do kterého se mohou zájemci přihlásit do 4. ledna.

Anna Kottová, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme