Některým neziskovkám na Zlínsku hrozí zánik. Kvůli snížení dotací

Velká část neziskových organizací sociální prevence ve Zlínském kraji se ocitla na hranici existence. Stát jim na účty poslal jen zlomek požadovaných dotací a centrům péče o postižené přitom skončil takzvaný Individuální projekt Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo os Iskérka Rožnov.jpg

Sídlo os Iskérka Rožnov.jpg

Podobné potíže čekají o něco později i další kraje – například Vysočinu, která do programu vstoupila o rok později.

V téměř beznadějné situaci je teď například občanské sdružení Kamarád z Rožnova pod Radhoštěm, kterému stát přiznal jen devět procent z potřebné částky

„Pro nás je to likvidační dotace. Protože výše 162 tisíc je naprosto nejmenší, kterou jsme za celou třináctiletou historii Kamarádu dostali,“ konstatuje místopředseda sdružení Kamarád Petr Jelínek upoutaný na invalidní vozík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tíživé situaci mezi neziskovými sociálními organizacemi na Zlínsku referuje Roman Verner.mp3

„Dotkne se to třiceti tří klientů, osob se zdravotním postižením. My máme osoby s převážně mentálním postižením, ale i osoby s tělesným postižením. Dojíždějí k nám z širokého okolí. V podstatě to dotkne čtyř zaměstnanců, rodin těch klientů.“

„Musíte si uvědomit, že rodiče těchto klientů, tím, že jejich potomci jsou v našem zařízení, můžou chodit do práce,“ a Petr Jelínek dodává, už před koncem roku tušili problémy a propustili dva zaměstnance. Přesto je nízká dotace zaskočila:

„Takže připravujeme velmi důrazná úsporná opatření, která odebírají osobní ohodnocení. Přemýšlíme o zkrácení provozu. Prodáváme majetek, který nepotřebujeme, Omezujeme veškeré investice, nákup materiálu.“

„Ale samozřejmě bez toho, aniž bychom dostali nějakou mimořádnou dotaci na úrovni města, nebo kraje, potažmo ministerstva se neobejdeme,“ vysvětluje za sdružení Kamarád Petr Jelínek.

Radnice se snaží alespoň o částečnou pomoc

V tíživé, i když ne tak kritické situaci se ocitlo i zdejší sdružení Iskérka pro psychicky nemocné a také Charita. Všem slibuje alespoň částečnou pomoc mistostarostka za ODS Markéta Blinková:

„V rámci grantového systému jsem našli možnosti, jak ty organizace podpořit tak, aby jejich služby nezanikly, protože jsou v Rožnově nenahraditelné a nezastupitelné.“

„Další věc, kterou bychom chtěli, je v rámci rozpočtových opatření na zastupitelstvu v únoru, buď zvednout částky na granty v sociální oblasti a nebo přímou podporu z rozpočtu,“ říká Blinková.

Města kvůli předpokládaným propadům daňových výnosů konstruují rozpočty s minimálními rezervami

Proto samosprávy i sdružení doufají v podporu Zlínského kraje. Jeho sociálnědemokratická radní Taťána Nersesjan tvrdí, že podle zákona má dotace poskytnout Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Přesto se kraj pomoci nezříká a na záchranu chce poskytnout celoroční rezervu.

„My jsme počítali pro období celého kalendářního roku 2012 s částkou přibližně 8 milionů pro poskytovatele sociálních služeb. Nicméně, teď řešíme pouze situaci prvního pololetí a už v té předpokládáme, že vyčerpáme celý rozpočet,“ uzavírá radní Nersesjan.

Jakub Viliš, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme