Některým opencard skončí platnost. Lidé si je musí prodloužit, nebo vyměnit

Na konci března skončí platnost pro skoro sto tisíc opencard, tedy karet, s nimiž lze cestovat v Praze a v okolí. Některé karty si budou moci lidé prodloužit, některé si budou muset vyměnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard

Opencard | Foto: Filip Jandourek

Ty opencard, jimž končí platnost po 31. březnu letošního roku, si lidé budou muset vyměnit za nové.

Karty, kterým vyprší platnost v období od 31. srpna 2012 do 31. března 2015, je možné si prodloužit ve validátorech ve vestibulech metra nebo v zákaznických centrech.

Lidé už si mohli karty bezplatně prodloužit už dříve. Stávající prodloužení o dva roky by měli stihnout do konce března. Bude zřejmě poslední, další prodlužování platnosti karet už město neplánuje.

Platnost karty je vytištěná na kartě pod fotografií a jménem majitele. Dopravní podnik však doporučuje cestujícím ověřit si platnost v některém z validátorů v metru.

Kupon lze převést na novou kartu

Praha má ke kartám pouze omezený počet licencí. Pro ty, kteří opencard využívají a půjdou si ji vyměnit, by to však nemělo znamenat problém.

„Když se karta vyměňuje, tak jedna licence zaniká, druhá se objevuje, takže se to navzájem vyruší, tam nedochází k ubírání počtu licencí,“ poznamenal Pavel Stöckl, mluvčí společnosti Operátor Opencard, která kartu provozuje.

Podle stávajícího ceníku cestující za výměnu karty zaplatí sto korun. Dnešní zpráva na webu opencard uvádí, že radní pro dopravu zvažuje, že by město mohlo lidem, kteří kartu pravidelně využívají, poplatek odpustit. Rozhodnutí však ještě nepadlo.

Pokud má cestující koupený kupon s dobou platnosti delší, než je platnost karty, jednoduše si ho převede na novou opencard.

Lidé by to měli ideálně stihnout v době, kdy stará opencard ještě platí, podle Stöckla by jinak mohl vzniknout problém s přehráním již zaplacených kupónů.

Místo karty mohou lidé využít také papírové kupony, které Praha kvůli možné eskalaci sporů kolem opencard zavedla, tam to však může být s převodem již zaplacených kuponů složitější.

Přechod z opencard na papírový kupon je podle dopravního podniku přechod na jiný systém. Pokud má zákazník na opencard roční kupon a přechází na papírovou verzi, musí tak nejdřív starý kupon zrušit, a tím zákazník přichází o dotaci, kterou dopravce poskytuje, aby byl nákup ročních kuponů pro zákazníky zajímavější.

Cestující tak mohou přijít i o několik set korun v závislosti na tom, kolik z předplacené doby kuponu ještě neprojezdili.

kov, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme