Některým středočeským obcím hrozí do několika let zánik

Málo pracovních míst a nedostatek autobusových nebo vlakových spojů. To jsou hlavní důvody, proč možná do několika let některé obce ve Středočeském kraji zaniknou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká Chmelištná - celá obec | Foto: Pavel Pavlas

I přes to, že každoročně Středočechů přibývá, počet obyvatel se minimálně v devíti vesnicích u vnějších hranic kraje snížil za posledních pět let až o 20 procent.

Vedení Středočeského kraje se s nepříznivou situací nechce smířit a vytvořilo fond rozvoje měst a obcí, do kterého dává kraj půl miliardy korun ročně. „A zároveň se snažíme i z regionálního operačního programu upřednostnit ty žádosti, které jsou z těchto - podle socioekonomických ukazatelů - chudších oblastí,“ uvedl náměstek hejtmana pro tuto oblast Marcel Chládek.

„Ale samozřejmě je nutné, aby si všichni obyvatelé, kteří chtějí žít na vesnici, uvědomili, že život je tam jiný – má svá specifika a je jednoduše řečeno tvrdší,“ dodal.

Katka Brezovská, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme