Německá ambasáda v Praze se otevřela pro veřejnost

Opravdu málokdy se otevřou dveře cizí ambasády úplně všem lidem, kteří chtějí vstoupit. Německé velvyslanectví v Praze se dnes veřejnosti otevřelo teprve podruhé za celou svoji téměř čtyřicetiletou existenci. Do budovy historického Lobkovického paláce vešel spolu s ostatními návštěvníky i reportér Českého rozhlasu Pavel Polák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze, Lobkovický palác.

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze, Lobkovický palác. | Foto: Filip Jandourek

„Jsme na balkóně, kterému tady na ambasádě říkáme Genscherův balkón. Tady řekl náš tehdejší ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher uprchlíkům, kteří byli na zahradě a čekali na cestu ke svobodě, že cesta je otevřená,“ provází návštěvníky tiskový atašé ambasády Ulrich Ernst.

Velvyslanectví pozvalo asi všechny organizace, které působí v česko-německém kontextu. „O to jsme se také snažili, ukázat celou škálu organizací, které se soustřeďují na česko-německé otázky. Kulturní nadace, školy, obchodní zastoupení, politické nadace a tak dále,“ říká německý velvyslanec v Praze Johannes Haindl.

Organizace se návštěvníkům prezentují, stánek zde má mimo jiné i společnost Collegium Bohemicum. „Collegium Bohemicum je obecně prospěšná společnost se sídlem v Ústí nad Labem. Pracujeme na česko-německém porozumění, připravujeme stálou expozici k dějinám Němců v českých zemích,“ vysvětluje Thomas Allermann.

Návštěvnost je v Lobkovickém paláci a v jeho zahradě hojná. „Ve škole máme němčinu a můžeme si udělat Deutschsprachdiplom, a tak naše učitelka němčiny řekla, že bychom sem mohli jít, že to bude dobrý,“ vysvětluje studentka důvod své přítomnosti. Uvažuje o studiu v Německu – Německo je podle ní nejbližší cizina a němčina jí je blízká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Pavla Poláka ze zpřístupněné německé ambasády v Praze

Další studentka jako důvod uvádí zájem o budovu: „Je to určitě mimořádná příležitost vidět Lobkovický palác, který téměř není přístupný pro veřejnost, i zahradu.“

O Lobkovickém paláci, ve kterém sídlí německá ambasáda od roku 1973, se mluví i v jiných souvislostech. Německo má o něj zájem – chce ho koupit a vyměnit za jiné nemovitosti v Berlíně.

„Velvyslanectví je místem setkávání. Podle mě ztělesňuje tento dům, Lobkovický palác, tuto myšlenku nejvíce. V roce 1989 se stal symbolem pádu železné opony,“ říká velvyslanec Johannes Haindl.

Poukazuje na události, kdy odsud v září 1989 směly odjet na západ tisíce východních Němců. „Tato budova je součástí Prahy, ale i pro nás je významná. Je to součást naší společné historie,“ dodává.

Pavel Polák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme