Německé oběti odsunu z roku 1945 připomíná pouť smíření z Pohořelic do Brna

Sedmdesát let od násilného odsunu Němců z Brna si lidé připomínají mimo jiné také vzpomínkovým pochodem. Někteří se účastní už podeváté, dnes jdou ale na znamení smíření opačným směrem

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadné vyhnání Němců z Brna si v Pohořelicích na místě někdejšího provizorního tábora a pohřebiště připomněly asi tři stovky lidí | Zdroj: ČTK

V roce 1945 šli po trase pochodu Němci vyhnaní z Brna. Bylo jich asi 20 tisíc a více než 1700 z nich cestu k rakouským hranicím nepřežilo. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.

Na místě bývalého sběrného tábora v Pohořelicích byl letos místo cíle 32 kilometrů dlouhé trasy její start. Lidé se tak jako gesto smíření mezi Němci a Čechy vracejí zpět do Brna. Večer při příchodu na Mendelovo náměstí budou v Brně bít na znamení smíření zvony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Start pochodu v Pohořelicích sledovala reportérka Tereza Kadrnožková

Zatímco před devíti lety se pochodu zúčastnili tři lidé, dnes jich je okolo tří stovek. Části pochodu se zúčastnili i někteří z Němců, kteří cestu absolvovali v roce 1945. Byli nadšení, jaký ohlas má akce u mladých lidí.

Odsun Němců se dotkl v celém tehdejším Československu asi tří milionů lidí. V Brně začalo jejich vysídlování už měsíc po konci druhé světové války.

V té době ještě nebyly žádné instrukce, co s Němci dál bude. Brňané na rozkaz zemského sněmu tehdy vyvedli Němce z Brna ještě před postupimskou konferencí, která odsun schválila.

Pochod Němců z Brna po druhé světové válce | Foto: Archív Kateřiny Tučkové

Igor Maňour, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme