Německý odpad na Frýdlantsku stále hoří, u požáru už se vystřídalo víc než 170 hasičů

Hasičům v Arnolticích na Liberecku se zatím nepodařilo zlikvidovat hořící hromady nelegálně dovezeného odpadu z Německa. V obci se jedná už o druhý požár tisíců tun textilu a plastů během jednoho týdne. Lidé v Arnolticích jsou přesvědčeni, že požár někdo založil úmyslně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Arnolticích na Liberecku. | Foto: ČTK

Hromady, které vzplály na manipulačních plošinách u uhelných skladů v Arnolticích, tvoří čtyři tisíce tun textilu a plastů.

Unikat tak mohou toxické látky. Hasiči proto doporučují lidem v Arnolticích nevětrat a nevycházet ven.

Přehrát

00:00 / 00:00

U požáru v Arnolticích natáčela redaktorka Ivana Bernáthová.

Odpad dovezl místní podnikatel, který tvrdí, že ho chtěl všechen zrecyklovat. V Arnolticích jsou lidé přesvědčeni, že odpad někdo zapálil naschvál. A poměrně jasný názor mají i na důvody takového činu.

„Myslím si, že tohle si dovolí jenom člověk, který na to má žaludek a řekne si o nějaký hezký finanční obnos za to, aby to zapálil,“ řekl dobrovolný hasič z Arnoltic.

Podobně to vidí i Romana Šídlová, starostka Bulovky, pod kterou osada Arnoltice patří.

„Já už snad ani nejsem překvapená. Černý humor zafungoval. Předpoklad tady byl, že to možná začne hořet a bohužel se splnil. Můžeme akorát děkovat štěstí i hasičům, že nehoří i uhlí a že to nelehne popelem celé,“ uvedla starostka.

Hasičům se totiž podařilo oddělit hořící odpad od uhlí ve vedlejší plechové hale plné uhlí a zabránit šíření požáru. Celkem se jich včera večer k požáru sjelo na osm desítek, do dnešního dne se jich u zásahu vystřídalo už víc než 170. Textil a plasty, které tak najednou a rychle vzplály, se rozhodli nechat pod kontrolou vyhořet.

„Pokud bychom to chtěli skutečně hasit, myslím, že bychom museli shánět další těžkou techniku, museli bychom celou tu naskladněnou hromadu odpadu rozvozit a jednotlivě dohašovat a stálo by to víc energie a víc peněz,“ popsal velitel zásahu Josef Málek.

Úřady jsou bezzubé

Starosta nedalekého Frýdlantu Dan Ramzer z ODS se domnívá, že jsou to už poslední hromady německého odpadu v místě. Cynicky poznamenal, že požár je asi ta nejrychlejší a nejlevnější likvidace odpadu, za kterou někdo může inkasovat.

„Domnívám se , že špatně je to, že všechno je bráno jako majetek a naše ústava garantuje nedotknutelnost majetku. A jestli to někdo garantuje ne jako odpad, ale jako surovinu, tak s tím může být problém, protože dotyčný deklaroval, že to má jako surovinu na další zpracování, a to, co jsme tušili, s bohužel stalo skutečností,“ řekl Ramzer.

I starostka Bulovky si je vědom bezzubosti úřadů.

„Pokud nám tady leží tisíce tun odpadu sedm let – od roku 2005 se sem naváží – a od roku 2005 nebylo v moci státních orgánů s tím něco udělat, vymoci pokuty a donutit majitele, aby to odklidil, tak co na to říct?“ krčí rameny starostka.

Minulý týden vzplál německý odpad v seníku v Arnolticích. Podle hasičů ho někdo založil z nedbalosti nebo úmyslně a případ vyšetřuje policie. Příčina včerejšího požáru zatím známá není.

Ivana Bernáthová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme