Nemocnice bojují s novými podmínkami pojišťoven i se ztrátou

Řada nemocnic se v současné době obává o svou existenci, případně o svá oddělení. Některé bojují se ztrátovým hospodařením, jiné s pojišťovnami, které trvají na redukci lůžek. Pojišťovny už někde vypověděly smlouvy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační sál Pardubické krajské nemocnice

Operační sál Pardubické krajské nemocnice | Foto: Pardubická nemocnice

Rokycanské nemocnici například hrozí, že přijde o porodnici a pediatrii. Ještě nedávno se přitom mluvilo „pouze“ o zrušení 24 lůžek. Pro obyvatele okresu by zrušení oddělení znamenalo velké komplikace.

„Myslím si, že je to hloupost. Nejbližší nemocnice pak je Plzeň a Hořovice. Lidi, kteří nemají auto, se tam nemají jak dostat. A oni vám nepošlou sanitku, když má dítě vysoké horečky,“ říká Sandra Mazourová z Hrádku u Rokycan, jejíž dvě děti jsou časnými návštěvníky rokycanské nemocnice.

Kdyby tady zrušili dětské a novorozenecké oddělení, porodnici a gynekologii, nemocnice by nemohla zaručit kompletní péči ani pro ostatní pacienty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy rokycanské a pardubické nemocnice s pojišťovnami přiblížily Jana Kosová a Drahomíra Bačkorová

„Máme tady docela velkou chirurgii. Pakliže přijde žena k observaci s bolestmi břicha, pojede sanitkou na konzilium někam do Plzně a ta péče nebude kompletní a to tu nemocnici může poškodit,“ říká ředitelka nemocnice Hana
Perková.

Mluvit se nedá ani o ekonomickém přínosu. Fixní náklady na údržbu zůstanou a naopak zmizí výnosy na daných odděleních.

Pojišťovny také poukazují na nižší počet porodů – místo 500 jich mají v Rokycanech zhruba 430. „Jediná naše porodnice v Plzeňském kraji neutrpěla v roce 2011 pokles počtu porodů, naopak se lehce zvýšil,“ oponuje ředitelka.

Rokycanská radnice organizuje petici, stovky lidí už ji podepsaly. Archy pak pošle pojišťovnám a ministerstvu zdravotnictví. „Máme sjednanou schůzku s náměstkem ministra zdravotnictví v Praze, dále potom s ministrem,“ říká starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

Rušení oddělení také odmítá Plzeňský kraj coby zřizovatel nemocnice a s pojišťovnami bude dál jednat koncem měsíce.

Finance nemocnic zachraňuje i Pardubický kraj

Problémy s krajským zdravotnictvím zároveň řeší i Pardubický kraj. Jeho nemocnice hospodaří ze ztrátou a největší z nich, Pardubické krajské, opakovaně hrozí bankrot.

Před půl rokem ji měla zachránit finanční injekce, to ale nepomohlo. Kraj proto hledá další záchranný kruh – ve hře je buď další navýšení základního jmění, prodej pohledávek, nebo vklad nemovitého majetku do této akciové společnosti.

To je ale riskantní, protože pokud by se nemocnice z dluhů nedostala, mohla by v budoucnu přijít o budovy. Krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Martin Netolický dnes toto riziko připustil a dodal, že všechny varianty realisticky posoudí a předloží radě i nové řídící skupině.

V ní jsou kromě radního Netolického i ředitelé všech pěti krajských nemocnic, ekonomové, lékaři i IT specialisté. Vznikla proto, že dosud nemocnice nespolupracovaly například při nákupu zdravotnického materiálu, energií nebo léků a často si i konkurovaly.

Jednotný postup by měl pomoci ušetřit a hlavně tak chce Pardubický kraj konečně plnit úlohu jediného vlastníka.

Jana Kosová, Lucie Maňourová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme