Nemocnice jen těžko vymáhají dluhy za regulační poplatky a různá vyšetření

Pacienti dluží nemocnicím po celé republice desítky milionů korun. Jsou to dluhy za regulační poplatky, různá vyšetření nebo za pobyt na protialkoholní záchytné stanici. Krajské nemocnici v Pardubicích dluží pacienti přes 5,5 milionu korun na nezaplacených poplatcích. Peníze jsou tady ale téměř nevymahatelné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automat na regulační poplatky v břeclavské nemocnici

Automat na regulační poplatky v břeclavské nemocnici | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Tisíce pacientů dluží Pardubické krajské nemocnici dohromady přes 5,5 milionu korun. Nezaplacené regulační poplatky tvoří ale jen malou část z této sumy. Největšími dlužníky jsou nedobrovolní hosté protialkoholní záchytné stanice. Jedna noc tu přijde na 3200 korun, a tak tu dluhy rychle narůstají.

„V současné době máme pohledávky ve výši čtyři a čtvrt milionu korun. Registrujeme jednoho muže, který za pobyty na protialkoholní záchytné stanici dluží už více než 200 tisíc korun,“ popisuje současný stav mluvčí nemocnice Dušan Korel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik peněz dluží pacienti nemocnici v Pardubicích, zjišťovala redaktorka Iveta Záleská

Další milion tvoří nezaplacené regulační poplatky, ošetření cizinců a nařízené odběry krve. A právě dluhy za takové odběry jsou pro nemocnici těžko vymahatelné, protože často nezná ani bydliště pacienta, aby mohla upomínku poslat.

„Rozhodnutím nejvyššího správního soudu v roce 2012 od srpna je vymáhání poplatků za vyšetření na alkohol a návykové látky, které neindikujeme my, indikuje je policie, velmi složité. V případě pozitivního výsledku je nemocnice povinna vymáhat na vyšetřovaném, aby tyto poplatky uhradil,“ říká ředitel krajské nemocnice Tomáš Gottvald a potvrzuje, že dlužníci na výzvy k zaplacení nereagují.

„Vymahatelnost je velmi nízká, pohybuje se v řádu jednotek procent. Lidé opravdu na písemnou výzvu, kterou jim posíláme, prakticky nereagují,“ doplňuje Gottvald. Nemocnice specializované oddělení na vymáhání pohledávek nemá a teď žádný soudní spor s pacienty nevede.

Za penízy by mohly být nové přístroje

Soudit se o nezaplacené poplatky by totiž nemuselo přinést kýžený výsledek. Pohledávky pacientů ani nebude prodávat, tak jako to udělala v minulosti. Tehdy dluhy ve formě směnek vymáhala exekutorská firma, která po pacientech chtěla zaplatit i služby právníků. Kvůli nezaplaceným 90 korunám pak měli pacienti zaplatit několik tisíc.

„V této chvíli o tom neuvažujeme. Samozřejmě je to na řešení a do budoucna na rozhodnutí představenstva, jak s těmito nevymahatelnými pohledávkami naložit. Bude to tak, že je budeme muset za určené období odepsat a zhorší nám hospodářský výsledek,“ popisuje situaci ředitel nemocnice.

Za 5,5 milionu korun, které pacienti dluží, by přitom nemocnice mohla mít nové přístroje. „Pět milionů je například pět anesteziologických přístrojů, které tady máme i 15 let staré. Jsou to peníze, které bychom velmi rádi měli a užili,“ uzavírá Gottvald.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme