Nemocnice Královéhradeckého kraje stále hledají rezervy. Možná budou propouštět

Královéhradecký kraj musí řešit situaci kolem silně napjatého financování svého zdravotnictví. Hledá rezervy a úspory ve všech oblastech Zdravotnického holdingu a možná bude nutné v některých nemocnicích propouštět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Příjmy nemocnic se výrazně snížily kvůli nové úhradové vyhlášce, která je podle kraje i představitelů nemocnic silně restriktivní. Za stejné výkony jako v roce 2011 se příjmy snižují až o osm procent, což je o zhruba 120 milionů korun méně pro krajské zdravotnictví.

Královéhradecký kraj v minulosti každoročně dotoval své nemocnice 200 miliony korun, pro letošní rok je z rozpočtu zatím schválená částka 176 milionů. Už teď je ale jasné, že příspěvek stačit nebude, protože se snižují příjmy od pojišťoven, a naopak rostou náklady navýšením DPH a cen energií.

Kraj teď hledá rezervy ve svých nemocnicích. Uložil vedení, aby našlo určité možnosti úspor pro zlepšení hospodaření.

„Je nám jasné, že budeme muset asi dotovat, aby nemocnice tento rok přežily, protože tento rok bude kritický. Rezervy v nákladech na materiál jsou v podstatě vyčerpány díky tomu, že se zvyšuje DPH o sedm procent, a tam možnost úspor není. Navíc materiál činí nějakých 20 procent nákladů nemocnic, takže tam úspory mohou být v řádu jednotek milionů, rozhodně ne desítek nebo stovek,“ říká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková z ČSSD.

Personální audit ukáže více

Vyloučena proto není ani možnost propouštění, zatím se ale neví, v jakém případném rozsahu. Čeká se na výsledky personálního auditu, které by měly být známé pro celý Zdravotnický holding tento týden.

V médiích se objevila informace, že by jen náchodskou nemocnici měla opustit asi stovka zaměstnanců, to je ale podle radní Jany Třešňákové i ředitele Oblastní nemocnice Náchod Miroslava Vávry nesmysl.

Oba jsou ještě před skončením auditu opatrní v odhadech počtu lidí, kteří by mohli přijít o zaměstnání. Podle Třešňákové není v krajských nemocnicích takový přebytek zaměstnanců, aby se propouštěly stovky z nich. Jednalo by se prý nejspíš o jednotlivé případy.

Lékařů se navíc možné propouštění zřejmě vůbec nedotkne, je jich totiž buď dostatek nebo mírný podstav.

Pokud by se personálním auditem například zjistil nadstav v oblastní nemocnici Náchod, týkal by se podle Vávry především středního a pomocného personálu. Odchod jednoho nebo dvou lékařů by totiž znamenal neplnění podmínek personální vyhlášky a nemocnice by se ocitla v problémech.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme